Бръмбарите победиха американските биотехнологии


Бръмбарите победиха американските биотехнологии
Западен царевичен коренов червей
01 Април 2014, Вторник


Американските агрономи и биотехнолози бият тревога. Бръмбарите, явяващи се вредители по царевицата, вече са еволюирали и могат да се хранят

Автор: Дина Харизанова

с генномодифициран кукуруз, който преди това бе отровен за тях.
Три четвърти от цялата царевица, отглеждана в САЩ, е ГМО. Тя активно се използва от американските фермери от 1996 г. насам заради устойчивостта си на суша, а също и заради отделяните от нея токсични вещества, които действат само на бръмбарите вредители, един от които е западният царевичен коренов червей.

Въпросната отрова е безвредна за човека и представлява особен вид протеини, които при попадане в храносмилателната система на насекомите образуват токсин, парализиращ работата й, в резултат на което ялите от трансгенната царевица личинки на бръмбарите умирали от град. При това продължава дискусията дали ГМО продуктите са опасни за човека.

Внедряването на генномодифицирана царевица позволява на фермерите да икономисват около един милиард долара на година за инсектициди, но според изследвание, публикувано в списанието на Националната академия на науките на САЩ,  западните царевични коренови червеи бързо са мутирали и са се приспособили към отровата в трансгенния кукуруз.

Както отбелязва авторът на проучването – ентомологът Аарон Гасман от Университета в американския щат Айова, самите фермери са виновни за това, че полетата им, насети с ГМО царевица, отново са се оказали под атаката на вредителя. Той изтъква, че е необходимо да се оставят в насажденията минимум 5 % от обичайните царевични сортове, които да поемат върху себе си нападението на буболечките. Но фермерите масово игнорират това изискване в стремежа си да получат по-високи добиви, следствие на което бръмбарите са успели да се приспособят към новите условия. Голяма роля за това изиграва и лобирането от страна на производителите на ГМО семена да се намали задължителното засаждане на обикновена царевица.

За появата на устойчивите на токсините в трансгенния кукуруз вредители става известно за първи път на едно от полетата в Айова още през 2009 г., но тогава учените са го преценили като локален случай. Сега обаче бръмбарите са мигрирали повсеместно.
През изминалата 2013 г. в света са засети с генномодифицирани култури рекордни площи. Както съобщава международната служба по мониторинг връху прилагането на агробиотехнологии  ISAAA, с тях са насети 175,2 милиона хектара, което е с 3 % повече в сравнение с 2012 г. САЩ са лидер по засадени с ГМО растения земеделски земи (повече от 70 млн. ха), като най-популярните от тях са царевица, соя, памук и люцерна.
Засега все още има страни по света, където отглеждането на такива култури е забранено официално, докато не се докаже тяхната безопасност.
По материали от чуждестранната преса


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки