И Странджа е пропищяла от незаконна сеч до голо. Още миналата година местни хора се обърнаха към медиите за съдействие, тъй като от държавните институции получаваха само мълчание
В България законодателството, което засяга горските масиви, тяхното опазване и най-важното – урежда контрола върху дърводобива,
Автор: Янко Георгиев
на теория е на нужното европейско ниво. На практика обаче всички тези нормативни уредби, членове и алинеи се оказват само добри пожелания. Оказва се, че всеки може да сече на воля където си иска, често под носа на контролиращите институции, които не си мърдат пръста да спрат незаконната дейност.
На 2 април в редакцията на „Десант“ получихме множество сигнали от разтревожени читатели, че на изхода на бургаското село Баня, на пътя към курорта Слънчев бряг има множество следи от масова сеч на ценни борови дървета.
Вдясно от самото шосе пък са разхвърляни десетки обелени трупи, готови да бъдат натоварени и продадени.
Опитвайки се да разберат кой е виновникът за поредното посегателство на горското богатство, местните хора решили да разпитат секачите, но получили от тях само грубия отговор: „Това си е частна гора и вие нямате работа тук!“.
За нашите читатели случващото се е особено тревожно, тъй като няколко души от тях са участвали като ученици в залесяването на околността преди 30-40 г. Самият регион пък е богат на редки растителни и животински видове и дори е включен в „Натура 2000“.
„Десант“ се нагърби с детайлна проверка за случващото се. Да намериш обаче компетентен чиновник, който да даде отговори, се оказа непосилна задача.
Свързахме се първо с институцията, която отговаря за поддържането на горския масив и контрола на дърводобива в Бургаска област – Регионалната дирекция на горите (РДГ).
Там ни насочиха за разговор с инженер Недко Недев – главен експерт на отдел „Ловно и рибно стопанство“. Човекът ни изслуша много учтиво, след което ни заяви, че нашите въпроси не са му в ресора, а самият той отговарял само за отстрела на дивеч и опазването на рибарниците в Бургаска област.
Недев от своя страна ни прехвърли към друг горски специалист - Иван Костов от отдел „Стопанисване на държавни и недържавни гори“. Той пък направо изпадна в недоумение, че се обръщаме към него, тъй като не бил упълномощен да се занимава с подобни сигнали. Но пък добави, че и друг път бил чувал за масова сеч в горите между Баня и Слънчев бряг, но до проверки не се е стигало досега, тъй като сигналите на гражданите не били подплатени с конкретни факти и доказателства.
Освен това Костов изтъкна, че „ако става въпрос за земи край входа за село Баня, не ми се вярва там да има незаконен добив, защото всичко е на самия път и ще да прави впечатление“.
След това удивително умозаключение на експерта бяхме препратени отново към друга служба, този път към „Държавно ловно стопанство“ – Несебър, защото въпросните горски масиви в тях били зачислени към землището на ДЛС.
Свързвайки се с тази институция, отново преминахме „кордона“ от секретарки, преди да разговаряме със заместник-директора на стопанството Димитър Тонков. На въпросите ни, има ли издадено разрешение за масова сеч в боровите гори, той отговори небрежно: „Дърводобив в общинските и частни горски масиви може да има, но не вярвам да е незаконен“.
Контролирано изсичане се извършвало в региона още от есента на миналата година, като причината за това била специфична гъбична болест по иглолистните дървета.
Все пак Тонков обеща да провери какво ще му „излезе на компютъра“, защото нямал сведения точно на пътя Слънчев бряг – Баня да се секат дървета, а въпросните трупи от оголени борове според него вероятно били там отскоро.
Проверката на заместник-директора на ДЛС-Несебър показа, че сеч все пак има, но до този момент държавните чиновници не знаели за това, тъй като имало проблем в „системата“ (каквото и да значи това).
„Не ми излизат данни за дърводобив в частните парцели, има само две разрешения за изсичания в землището на община Обзор“, каза Тончев. Той обаче реши да се застрахова като каза, че може достъпът до данните за лицензиите за сеч и търговия на горски масиви да му е отрязан.
„И директора да питате (Димитър Мандулев, б.р.), и той ще ви каже същото, защото системата е само една. Това не е за първи път - в началото на годината, на 6 януари пак имаше проблем и не може да издаваме справки и разрешения дори за санитарна сеч“, измънка Тончев.
Той се опита да ни убеди, че ръцете му са вързани и няма какво да направи, освен ако ние не направим наше собствено разследване и не му предоставим пълни данни за фирмата, която унищожава гората. Само че, нали точно за това ние го потърсихме?
Така безславно завърши цялата бюрократична въртележка, от която стана ясно само едно – ако има наистина незаконна сеч край село Баня, то тя ще продължи с пълна пара. Тай като няма сила, която да размърда държавните органи, следящи за подобни престъпления, нито пък да изкара чиновниците на държавна заплата от кабинетите и от „системата“.