Изнасяме 40-60 хиляди тона пипер


Изнасяме 40-60 хиляди тона пипер
08 Април 2014, Вторник


Търсенето на пипер от страна на преработватели и търговци у нас и в чужбина е пет пъти по-голямо от предлагането. Това е единственият зеленчук у нас,


който всяка година се изнася,  независимо от климатичните условия и икономическата криза, съобщи секретарят на асоциация "Български пипер" (АБП) Георги Василев.  По думите му, това е обяснението и за големия внос от Гърция, Турция, Сърбия и Македония.
Българският пипер се изнася предимно преработен, като по този начин принадената му стойност се увеличава. Износът в прясно състояние е около 3000 - 4000 тона, а в обработен вид - около 40 000 - 60 000 тона. Експортният потенциал на страната ни обаче е няколко пъти по-голям, обясни Василев.

През 2014 г. членовете на АБП ще произведат над 15 000 т различни сортове от този зеленчук и повече от 10 000 т домати, патладжан, тиквички, зеле, сладка царевица, грах и др., както и над 3000 т череши, вишни и сливи.
Един от проблемите в сектора е, че около 30-35 на сто от произведения пипер се унищожава. "Такива количества се изхвърлят главно от малки, неорганизирани производители. Това е последната ръка, наричана зелен меланж, която не отговаря на изискванията за цвят и качество", обясни Василев. А това стана, защото ни липсват продажбите на руския пазар, където този нестандартен продукт се търси, при това на цени като на зелената и червената чушка.

Най-вкусният български сорт пипер е куртовска капия, която е нашата гордост в ЕС. Тя има три пъти по-голяма трайност от воднистите сортове при съхранение, транспортиране и престояване на пазара. Нейно голямо предимство е и това, че се поддава на машинна обработка по изваждане на семенника, нарязване, печене, белене, стерилизация, сушене, лиофилизация, приготвяне на туршии. Рандеманът при куртовската капия е много добър благодарение на високото съдържание на сухото вещество.

„Купувайки си чужди зеленчуци, вие плащате до три пъти по-скъпо, защото на практика плащате вода на цената на пипера. Има няколко причини хората да се занимават с това производство: не изисква големи инвестиции, има достатъчно информация за отглеждането в зависимост от почвите, семената и финансовото състояние на производителя“, твърди Василев. А и в схемата за подпомагане за тази година са заложени 37 млн. лв. За 2015 г. се очаква те да станат 70 млн. лв.

От асоциацията уверяват, че всяко произведено количество пипер ще бъде изкупено. В рамките на 6 - 7 месеца земеделските стопани ще могат да удвоят и утроят вложените средства, което е обичайната норма на печалбата при производството на този вид зеленчук.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки