Корабно оръдие от втората половина на 18 век бе „открито” в гаража на общината в Добрич. Топът е изваден от морското дъно преди няколко години и поради липса на място
Автор: Пламен Николов
в помещенията на музея е бил оставен за съхранение в общинския гараж.
Оръдието е руско или турско, с предно пълнене. Такива образци са били използвани в руския и турския флот при първите войни между двете империи, известни като Екатеринини (по името на руската императрица Екатерина ІІ) през втората половина на 18 век.
Първият сблъсък между Руската и Османската империя избухва през 1768 г. и продължава до 1774 г. Бойните действия се водят основно в Североизточна България, сражения има и на територията на Добруджа. Войната свършва с мирен договор, подписан в Кючук Кайнарджа. Втората Екатеринина война се води в периода 1787 – 1791 г. В двата военни сблъсъка край добруджанските брегове са водени и морски битки между руския и турския флот. Именно при тях вероятно корабното оръдие, което притежава музеят в Добрич, се е озовало на морското дъно.
Топът е изваден от шабленски рибар преди 3-4 години. Състоянието на оръдието е много добро, като се изключи ръждата и налепите, получени вследствие на двувековния му престой на дъното на морето. Предстои топът да бъде реставриран. Ще се направи и възстановка на оръдейния лафет, след което оръдието ще бъде експонирано на подходящо място. Образци от флотската артилерия от този период са сравнително рядко срещани (за разлика от крепостните). В Добруджа има само още едно подобно, което се съхранява в музея в Балчик.