Преди 138 години
На 20 април 1876 г. група от 7-8 панагюрски въстаници на коне, начело с Георги Бенковски
Автор: Доц. Йордан Василев, д-р по история
(Гаврил Хлътев), обикаля селата Мечка (днешно Оборище), Поибрене, Мухово и Махалите, за да ги разбунтува. Още младежи с неспокоен дух също яхват конете и така групата нараства на 60 души.
На 22 април тя присъства на освещаването на знамето в Панагюрище. Тогава към нея се присъединяват още 50 конника и от този момент започва да се нарича Хвърковата чета, а впоследствие съставът й се увеличава на 200 души. Четата обикаля селата и повдига бойния дух на въстаниците.
Бенковски създава укрепени лагери в селата Петрич, Сестримо и на връх Еледжик. Когато турците ги нападат, той им се притичва на помощ. Най-голямата битка става при връх Еледжик, където въстаниците от укрепения лагер и Хвърковата чета отблъскват и унищожават по-голямата част от башибозушката орда, която се е настървила да коли бунтовниците.
Четата наистина е хвърковата. По подаден към нея сигнал за помощ, тя пристига бързо, като за броени часове изминава по 30-40 км, явява се неочаквано за турците и им нанася сериозни поражения. За съжаление силите се неравни. Османците докарват редовна войска от Пловдив и Одрин с оръдия. Едно след друго са превзети въстаналите селища. Многобройни башибозушки банди нападат дори невъстанали села, плячкосват ги, убиват жителите и опожаряват къщите. Но когато срещу тях се изправя Хвърковатата чета, предпочитат да бягат, защото славата й се е прочула на длъж и на шир.
Когато 300 башибозуци нападат село Поибрене, жителите му, сред които няма нито един въоръжен, казват на водача им Хатун ага: „Бягайте, защото Бенковски идва“. И наистина те се оттеглят, като по този начин селото оцелява. На повечето обаче е вече ясно, че въстанието е неуспешно.
Много селища са опожарени, хиляди българи са избити. Хвърковатата чета се изтегля в Стара планина. До Бенковски достига слух, че българска войска, организирана в Румъния, идва на помощ (става дума за четата на Христо Ботев). Затова решават по билото на Стара планина да стигнат до Дунав и да се присъединят към нея. По пътя обаче четата се разпръсва.
Бенковски се укрива в овчарска колиба в Тетевенския Балкан, но е предаден и при завързалата се престрелка с турците е убит. Един от малкото оцелели четници се добира до Лозен планина, но е открит и срещу него турците изпращат потеря. Той
изстрелва последните останали му три патрона, после със сабята си връхлита срещу турците. Покосен е от залпа на техните пушки.
До преди 20 години на лобното му място, под връх Безбог, местни родолюбци бяха направили и поддържаха малко паркче в негова чест, до което водеше пътека, наречена „Свобода или смърт“.
Патриотичен календар
18 април 1877 г. — Командването на българското опълчение се поема от ген. Николай Столетов
19 април 1332 г. — Състои се сватбата на Стефан Душан и Елена Българска
19 април 1944 г. — Под могилен насип войници, копаещи окоп в североизточната част на Казанлък, случайно откриват Казанлъшката гробница
19 април 2007 г. — С държавни почести в църквата „Свети Четиридесет мъченици“ във Велико Търново тържествено е препогребан цар Калоян
20 април 1856 г. — Роден е ген. Кирил Ботев, брат на Христо Ботев
20 април 1876 г. — Избухва Априлското въстание, насочено срещу османското владичество в България
22 април 1876 г. — В Панагюрище е осветено въстаническото знаме на Априлското въстание, изработено от Райна Княгиня
22 април 1915 г. — От засада край Мелник е убит Яне Сандански
23 април 1856 г. — По инициатива на Кръстьо Пишурка в Лом е създадено българско читалище
23 април 1876 г. — В рамките на Априлското въстание въстава и Перущица
24 април — Международен ден в памет на жертвите на Арменския геноцид. На тази дата през 1915 г. с ареста и депортирането на стотици видни арменци в Константинопол (дн. Истанбул) започва геноцидът над арменците в Османската империя