Близо четвърт век, след като е била открита, Римската базилика от древния Филипопол ще бъде отворена за туристи за пръв път в края на април.
Автор: Камен Колев
Известният в Града под тепетата като Малката базилика паметник на културата бе прехвърлен преди дни на местната община с договор, подписан от кмета Иван Тотев и министъра на културата Петър Стоянович. Така с решение на Министерския съвет пловдивската градска управа получи правото да стопанисва новия музей. Базиликата се намира на бул. “Княгиня Мария-Луиза” до блок 23. Намерена е през 1988-1989 г. при строителството на нов жилищен блок. Тогава работниците се натъкват на стара църква и уникални римски мозайки.
В близост до нея се намират две други филипополски базилики, едната от които е смятана за митрополитската църква на града. Базиликата е построена при най-източната улица на древния град и източната крепостна стена.
При южната й страна имало параклис, а при северната - множество допълнителни помещения. Църквата била близо до източния некропол на града и до мартириума на 37-те филипополски мъченици край пътя за Константинопол.
Сред най-ценните находки в нея е ктиторски надпис пред олтара.
В текст от шест реда се възхвалява Базилиск, главният военен командир на провинция Тракия. Той имал собствено жилище във Филипопол и спечелил уважението на местните хора през 471 г., когато прогонил от града разбунтувалите се готи. Така базиликата била построена в негова чест. Безценен за историята и науката е и т. нар. баптистерий - единственото открито у нас римско помещение за кръщенета.
Представлява мраморен басейн с формата на кръст и изображение на елен и два гълъба. Десет години след откриването на базиликата, мозайките са демонтирани и прибрани за съхранение в склад. През 2010 г. стартира проект за консервация и експониране на старината, за който фондация "Америка за България" отпуска 1,3 млн. лв. Възстановяването продължава няколко години и базиликата е отворена за кратко единствено в Нощта на музеите и галериите миналата есен.
Сега с официалното й отваряне за туристи, хората ще могат да видят красивите подови мозайки върху площ от 110 кв. метра, както и баптистерия. Те са защитени с нова постройка. Експонирани са основите на колонади и стени, както и руини от крепостна стена на Филипопол от II век.
Общината и кметството в район "Централен" изградиха паркинг и облагородиха района около обекта. Входът за посещение ще е 5 лева, за групови посещения - 3 лева, а ученици ще заплашат 2 лв. В четвъртък стана ясно, че градската хазна ще отпусне 1 милион лева за облагородяване на Небет тепе. То е част от Трихълмието в Стария град.
Предложението за осигуряване на средства бе внесено от зам.-кмета по културата Стефан Стоянов и гласувано от общинските съветници с 37 гласа "за", трима "въздържали се" и нито един "против". Идеята е местната администрация за кандидатства за допълнително финансиране на тепето по програма „Културно наследство и съвременни изкуства“ на ЕС. Максималният размер средства, които общината може да получи за целта, е 1,5 млн. евро. Проектът трябва да е изпълнен до 30 април 2016 г.