За любовта и други демони


За любовта и други демони
Габриел Гарсия Маркес
26 Април 2014, Събота


Маркес бил комунист. И?

Автор: Веселени Максимов maximov@desant.net

Той се представи на небето по време на Страстната седмица. Не помня, май беше Велики четвъртък. Направи го в стила на своите герои – уж се очаква да си отидат от този свят, но все нещо у тях подсказва, че последното пътуване ще се отложи.
И изведнъж... Тутакси куцо, кьораво и сакато почна упражнения по стил на негов гръб. В интернет, по „конвенционалните” медии, във вестник, в телевизия, радио.

Най-голямата промивачка на мозъци – „независимата” телевизия у нас, всъщност му обърна подобаващо малко внимание. Улисана в топ новините за заклани, изкормени, премазани в катастрофа, изчезнали. Последвана от обширната вест, че на този ден е осъден Божият син и трябва да сме по-смирени и самовглъбени.

Габриел Гарсия Маркес не е лъжица за всяка уста. Не от лицемерие го казвам, самият аз един месец похарчих, за да преглътна „Сто години самота”. Която народът масово простря из интернет, за да покаже колко е начетен, интелигентен и литературно ориентиран.
Зер, може ли някой да ни помисли, че сме по-обикновенички, ето, не постваме само снимчици на котенца и копи-пейст мъдри изречения, за които никой никога не е чувал, но се приписват на този или онзи латински мислител, например. Или на Сън Дзъ.

Прочелите повече от Маркес се сетиха, че „Любов по време на холера” е не по-малко достойна за уважение от „Сто години... „, други отбелязаха други любими негови книги. Поклонението пред паметта на великия колумбиец тръгна да се превръща в еднодневна мода, както всяко нещо в интернетските социални мрежи.

И тогава злобното войнство, което държи всички да знаят колко е мислещо, мъдро и начетено, си намери нова дъвка. Алтернативно ориентиран интелектуалец, дълбокомислено припомни, че всъщност Маркес е лявоориентиран, социалист, „мръсен комунист” и цял живот поддържал „сатрапския режим на Съветския съюз, унищожил милиони свои граждани”.

Затова, сещате се, айде да не ревем така силно, грешник най-паче си е той, ами... По време на Разпети петък дискусията вече беше придобила гигантски размери, под формата на мозъчни полюции, изразени в български словеса.
Мъдро беше припомнено, че една много голяма част от великите творци са почитатели на левичарските идеи, дори в сърцето на върлия капитализъм, Америка, много съвременни творци хич не крият, че им е симпатична тази идея и изобщо няма смисъл интернет интелектуалците да се джафкат за азбучни истини.

Както правилно се сещате, хардкор разбирачите отвърнаха с присъщия си декадентски плам и се получи ентусиазирана мазня, наречена „литературен спор”.
Иначе от едната и от другата страна междувременно заплющяха тежки постове „Разпети петък е, днес е най-тъжният ден за християните, мъките Иисусови” и така нататък, все актуални новини в този дух.

Ругатните по повод комунистическите убеждения на покойния Маркес обаче не спираха. Дори в един форум (на велики творци, написали и публикували по три стихчета и едно есе в интернет) изгря мнението, че никак не си струва да бъде обсъждан един приятел на Фидел Кастро, който отгоре на всичко открито поддържал революционни групи в Латинска Америка.

Сто процента съм сигурен, че интелектуалният гигант, надраскал в пристъп на вдъхновение след втората водка тази безмерна тъпота, е убеден демократин-антикомунист и визионер за светлото европейско бъдеще на България. Смятам, че тези, които му отговориха колко е тъп и нищожен, също имат да кажат тежки думи по въпроса за читателските вкусове у нас.

Само се чудя как никой не си даде сметка за онази тънка нишка в магическия реализъм на Габриел Гарсия Маркес, която минава през всичките му произведения. Тази вечна тема, която милиони претендиращи за творци безпощадно са експлоатирали, но до ден-днешен тя остава недокосната.

„За любовта и други демони” е моята любима книга на гениалния колумбиец. Ако не я знаете, препоръчвам ви я горещо. Малка по обем е и се чете много лесно, няма ги поколенията Аурелиановци, Буендияновци от „Сто години самота”, няма да ви е нужно усилие да запомняте кой след кого идва и какъв му се пада по пряка или съребрена линия.
В „За любовта и други демони” се разказва за... любовта. И останалите демони, които я съпътстват. По онзи особен и неописуем начин в нея се преливат почти документални факти и онази особена аура, която любовта създава.

И която би трябвало да вибрира точно в онзи момент на истерични и тъпи дискусии за това трябва ли ние, провинциалните и постни дерачи на гърла, да харесваме Маркес или не.
Онова чувство, за което е говорил самият Иисус. Чувството „любов”. Което в Страстната неделя би трябвало да вибрира от и около всеки фъфлещ интернет мъдрец. Което дори е „Любов по време на холера”. Което е валидно за всяко Божие създание, било то комунист или нещо друго. И което от много, много години масово липсва в България.
Но виж, затова пък други демони дал Господ.


В категории: Коментари , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки