Месеци наред представители на агросектора обвиняваха ведомството, че пише новите програми на тъмно
Министерството на земеделието и храните най-сетне склони да се допита и до браншовите организации от аграрния сектор. След месеци на натиск и упреци от страна на браншовиците, че работи на тъмно, ведомството реши да създаде работна група за детайлно обсъждане на новите директни плащания в периода 2015-2020 г. Приоритет на комисията ще бъде и бъдещата държавна помощ за горива с намален акциз.
Новите правила за директните плащания през следващия програмен период влизат в сила от догодина. Основните принципи бяха определени от ЕС с регламент през 2013 г., но се дава възможност на всяка държава сама да реши прилагането му, като се отчитат националните приоритети, структурата на стопанствата и спецификата на страната.
"Министерство на земеделието и храните предвижда широка експертна обществена дискусия по бъдещото прилагане на директните плащания в България с цел подходяща подготовка за въвеждането на новостите в областта на директните плащания и вземането на решения с национален консенсус между всички засегнати страни", съобщиха от МЗХ.
Основни теми за дискусия ще бъдат "зелените" субсидии, преразпределителното плащане, таванът на сумите, схемата за дребни земеделски стопани, схемата за млади фермери, СЕПП и др.
В бъдещата работна група ще могат да се включат всички регистрирани и действащи браншови организации в сферата на земеделието, като излъчат по един свой представител.
Информацията с името му и данните за контакт трябва да се изпрати на адрес dppp@mzh.government.bg в срок до 7 май 2014 г.
На поредица срещи браншовите организации от аграрния сектор се оплакваха, че министерството работи тайно по новите плащания и Програмата за развитие на селските райони. По този начин дава предимство на едни сектори, за сметка на други.
Преди две седмици 15 браншови организации на заетите в земеделието настояха МЗХ да действа прозрачно и да организира предварително обществено обсъждане на правилата.
"Неправителственият сектор изразява силно недоволство от начина, по който се взимат решения за прилагане на схеми за подпомагане по новата ОСП 2014-2020 и липсата на публичен дебат и дискусия между МЗХ и НПО. Необходимо е всички схеми за подпомагане да са насочени към реални земеделски производители, които спазват данъчното законодателство и не са в сивата икономика", се казва в общото становище.