Годишният бюджет на Селскостопанска академия трябва да стане 30 млн. лева, за да може структурните звена да функционират нормално, а в тях да се създава конкурентна в Европа
и света аграрна наука. Сега академията получава от държавата 24 млн. лева, които са крайно недостатъчни, заяви председателят на ССА доц. Христо Бозуков.
Българската наука, която обслужва сектора на селското стопанство, е най-евтината в Европа, каза още доц. Бозуков и даде за пример Германия, където държавната издръжка на сродните научни структури е 381 млн. евро. Във Франция бюджетът е над 800 млн. евро.
Учените очакват депутатите да гласуват поправки в Закона за Селскостопанска академия, с които тя да получи автономност и да заработи като БАН и висшите учебни заведения.
„Ние реално се издържаме сами, но средствата, които акумулираме от нашата дейност, отиват в държавата и след това се връщат под формата на субсидия от бюджета. През тази година тя е най-ниската, която земеделската наука е получавала”, добави доц. Бозуков.
Само опазването и поддръжката на генофонда с над 100 000 екземпляра, който е интелектуална собственост на Селскостопанска академия, изисква бюджет от 2 млн. лева годишно.