Абитуриент от Харманли впечатли Темида с есе


Абитуриент от Харманли впечатли Темида с есе
Абитуриентите от Хасково по време на посещението в университета в Росток
04 Май 2014, Неделя


Реномиран ВУЗ от Германия кани 4 хасковлийки за обучение

Автор: Десант

Седемнадесетгодишен ученик от Харманли спечели конкурса за есе, организиран от Висшия съдебен съвет. Томислав Господинов от  СОУ „Неофит Рилски” впечатли журито с разработката си по темата „Защо трябва да е независима съдебната власт?“
Ученикът заема позицията, че третата власт трябва да остане независима и заявява, че не приема периода, в който зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов е опитал доста сериозно да се разправи с Темида.

„Да се раздават присъди по телевизията... и да казват този е виновен, а онзи – не. За мен това някак си не е нормално – казва Томислав, който миналата година пък е обрал овациите за есе по Бърнард Шоу. – Това не са прояви на демократично управление на една държава. Аз съм застъпил тезата, че за да бъде демократична една държава, гаранция за това е независимата съдебна система. Няма как съд с подронен авторитет да вдъхва доверие у гражданите и те да си търсят правата. И оттам нататък, ако гражданите не си търсят правата, няма как гражданското общество да прогресира. Всичко е взаимно обвързано”.
Той има амбицията да завърши право в Софийския университет. Не крие обаче и желанието си да стане журналист.

„Интересът към журналистиката идва оттам, че просто обичам да пиша, да говоря, да се изразявам по различни начини, да си служа с богата лексика и да говоря на висок стил”, казва Томислав. Смята, че не подражава на някого. Твърдо е решен да стане съдия.
Ще приеме обаче да бъде и адвокат, защото така ще съвмести професията с второто си желание – да се изразява и говори. На въпрос дали смята да остане в България  казва, че има намерение да специализира в Европа международно право. Насочил се е към Белгия, Франция или Холандия, защото там са представителните европейски институции.

За разлика от Томислав,  четири ученички от хасковската езикова гимназия пък са били поканени от университета в немския град Росток. От ръководството на вуза с 600-годишна история са поели изцяло издръжката за една седмица на Петя Христова, Габриела Орлова, Мария Латева и Атанаска Иванова.
Момичетата са защитили престижната DSD диплома за владеене на немски език. Избрани са след интервю, в конкуренция с десетки свои връстници, заради познанията си по езика на Гьоте и Шилер. Такъв жест от немски университет се прави за първи път.

По време на престоя си в Росток  абитуриентките са били запознати с работата на факултетите в града на Балтийско море. „Присъствахме на лекции, водени от най-добрите им преподаватели. Разгледахме великолепната материална база, чудесните условия за живот в общежитията, запознахме се с хора, които могат да ни бъдат колеги, ако предпочетем Росток”, разказва Петя Христова.

Сега момичетата са съученички, но след завършването си тръгват по различни пътища. Петя смята да учи международни отношения, Габриела софтуерно инженерство, Мария икономика, а Атанаска все още се колебае в плановете си.
И макар да знаят, че има още време до заминаването им в Германия, девойките са убедени, че ще изпитват носталгия. Предпочитат да са обаче в Германия, защото всичко там било по-уредено.

„Ако се върна тук, какво ще правя, къде ще работя”, чуди се Петя. „А и заплатите са нормални”, допълва Габриела. Изключително се впечатлили, че образованието в Германия е безплатно. Момичетата не крият надеждите си, че ще се борят за стипендия, за да улеснят родителите си, които остават в България.
Трите момичета твърдо смятат да упражнят правото си на глас на предстоящите избори за европарламент. Те мислят, че така ще помогнат и на България. Защо друг да решава вместо мен. „Дори да заживея в Германия, ще се прибирам да гласувам у нас всеки път”, категорична е Петя. И допълва: „Всичко ми харесва тук, това е родината ми, но… не виждам перспектива”.

„Ядосвам се, когато хубави вести за успехи на спортисти, музиканти, за постижения на млади хора като нас остават на заден план. Тук най-много се говори за престъпления, протести, скандали. Защо забравяме добрите неща, които ни се случват?”, риторично пък се пита Габриела.
Оказва се все пак обаче, че по-голяма част от випуск 2014 г. на местната езикова гимназия ще опита късмета си в български университети.


В категории: Общини , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
Христина Дунева
12.10.2014 06:36:36
0
0
Браво на момичетата! Много реално виждане на нещата...
Дъщеря ми следва в Германия с немска стипендия от ДААД, действително е голямо облекчение, тя на практика е самостоятелна...
Надявам се да преодолеете конкуренцията, че за стипендиите е голяма! Ако не сте чували, проверете и за Stupendium des Deutschen Volkes, има я, колкото и невероятно да звучи, съученичка и приятелка на дъщеря ми я получи, макар и вече в Германия. Само да поясня, за да не се пренадате - в 91 НЕГ София учениците получават немски дипломи, освен българските (макар че да се кандидатства с преведена българска е по-изгодно, защото оценките са мнооого по-добри). И въпросните две са с оценки на дипломата 1,0 и 1,3, което изразено на бг е отличен...
Ама кандиданстването също не е лесно, трябва да започнете отсега да се ориентирате - изисква много време и търсене по интернет - и пак може да има нещо направено не както трябва, не се отчайвайте
Съжалявам за дългото писание, но майка - имаща опит - нямаща какво да парви
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки