Комисията по земеделието и храните в Народното събрание отхвърли във вторник с 10 гласа "за" и 8 "въздържал се" ветото на президента Росен Плевнелиев върху поправките в
Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. То бе наложено на 14 април, а мотивите на държавния глава са, че разпоредбите в него противоречат на Конституцията на страната и с правото на ЕС. С въвеждането на новия текст, че право на собственост върху земеделски земи могат да придобиват физически или юридически лица, които са пребивавали или са се установили в България за повече от 5 години, Народното събрание на практика забранява на българските граждани в чужбина да придобиват собственост върху земеделска земя.
Това ограничение ще засегне над 2 млн. нашенци, които живеят зад граница, мотивира се президентът.
Отделно тази разпоредба вся смут сред представителите на земеделски фондове, нотариуси, адвокати и частни съдебни изпълнители, тъй като тълкуванието на закона е неясно - дали се отнася за последните 5 години, или въобще.
С наложеното преди две седмици президентско вето поправките на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи бяха върнати за ново разглеждане.
"Критериите и изискванията са изключително точни и не е вярно твърдението, че са ограничени над 2 млн. български граждани, защото законът изобщо не третира техните права", заяви при обсъжданията председателят на парламентарната Комисия по земеделието и храните проф. Светла Бъчварова. Тя е несъгласна с мотивите на държавния глава, че законът ограничава правото на свободно движение на капиталите, както и че нарушава правото на ЕС, защото не позволява правата на европейските граждани да се уреждат в националното законодателство.
Според проф. Бъчварова, текстовете на закона са консенсусни, защото са приети със съгласието на всички политически партии. От ГЕРБ също не са съгласни с ветото, но депутатите Владимир Иванов и Цвета Караянчева заявиха, че няма да вземат отношение. Мотивите на Плевнелиев са отхвърлени от ДПС и Атака, които също напомниха, че предложенията за поправки са били приети със съгласието на народните представители.