Засаждат градини с мурсалски чай, зеленчуци и билки, измазват старите къщи с глина
Млади хора се заселват в родопското село Гудевица и се заемат със земеделие. В обезлюденото селце край българо-гръцката граница вече са се пренесли почти за постоянно тридесетина младежи, които отглеждат ценни билки, между които мурсалски чай, касис, зеленчуци, опитват и с животновъдство.
Някога в Гудевица са живели майстори дюлгери, които част от времето са работели някъде извън селото. "Ние също прекарваме от шест до осем месеца тук, Гудевица се превърна в дом, в който постоянно се връщаме - купуваме земя, строим къщи. Част от нас вече имат адресна регистрация тук", разказва един от новите заселници Теодор Василев.
Но инфраструктурата на селото още не е дотолкова добра, че ентусиастите да се пренесат тук за постоянно, особено тези, които са с малки деца. Затова те поправят и къщи, за да има нормални условия за живот.
Всичко се прави с естествени материали и в духа на традиционните строителни похвати. Използва се дърво, стените се измазват с глина, добита в района, както местните са го правели преди 100 години.
Животът на село не изключва новите технологии и комуникации, затова заселниците се надяват тази година да имат вече и добра безжична интернет връзка. "Тук можеш да правиш всичко - да си отгледаш истински зеленчуци, да поиграеш с децата си, да се замислиш какво искаш да постигнеш и накъде си се запътил, да помагаш на хората около теб", казва Теодор.
Той е роден в Долината на розите и попада в селото случайно преди 12 г. Разбира, че старото читалище "Пробуда" през 80-те години на ХХ век е закрито и решава да му даде нов живот.
По проект на Европейска доброволческа служба се включват млади хора от България, Естония, Италия, Франция, Финландия и Унгария, които възстановяват читалището и го наричат НЧ "Бъдеще сега - 2006". Намира се край църквата и близо до уникално аязмо с лековита вода.
Идеята на Теодор за център за неформално образование близо до природата и по природните закони запалва много други хора на неговата възраст. Така обезлюденото родопско село започва да събира все повече младежи, за някои от които то се превръща в нов дом.
Новите заселници се заемат и с традиционно прилаганото в миналото естествено земеделие, което днес наричаме „пермакултурно“. Което ще рече, че при него не се използват химикали, а за борба с вредителите например на помощ идват калинките. Всичко използвано - обелки, окосена трева, хартиени отпадъци, се компостира и се връща обратно в градинката под формата на тор. През 2013 г. новите жители на Гудевица засадили още един декар градина с мурсалски чай, който е защитен в Червената книга. Отделно отглеждат лечебни растения като ехинацея, арника, мащерка, златен корен.
Засаждат и застрашени видове като родопско лале и крем, който вирее само в този район на планината. Хванали се и с животновъдство, започнали да отглеждат каракачански коне. Сега в това начинание им помага човек от съседното село. В обучителния център, където се пази чинът на родената в Гудевица народна певица Валя Балканска, се организират летни екоакадемии. Чрез тях децата изучават билките и полезните им свойства, както и че червеят не е вредна твар, а ценен помощник в земеделието. Основната идея е деца и родители да опознаят природата и процесите на обработване на земята, както и да се адаптират в среда без удобствата на градския живот.