Младежи връщат към живот родопското село Гудевица


Младежи връщат към живот родопското село Гудевица
Автор: nationalheritagebg.org
06 Май 2014, Вторник


Засаждат градини с мурсалски чай, зеленчуци и билки, измазват старите къщи с глина


Млади хора се заселват в родопското село Гудевица и се заемат със земеделие. В обезлюденото селце край българо-гръцката граница вече са се пренесли почти за постоянно тридесетина младежи, които отглеждат ценни билки, между които мурсалски чай, касис, зеленчуци, опитват и с животновъдство.

Някога в Гудевица са живели майстори дюлгери, които част от времето са работели някъде извън селото. "Ние също прекарваме от шест до осем месеца тук, Гудевица се превърна в дом, в който постоянно се връщаме - купуваме земя, строим къщи. Част от нас вече имат адресна регистрация тук", разказва един от новите заселници Теодор Василев.
Но инфраструктурата на селото още не е дотолкова добра, че ентусиастите да се пренесат тук за постоянно, особено тези, които са с малки деца. Затова те поправят и къщи, за да има нормални условия за живот.

Всичко се прави с естествени материали и в духа на традиционните строителни похвати. Използва се дърво, стените се измазват с глина, добита в района, както местните са го правели преди 100 години. 
Животът на село не изключва новите технологии и комуникации, затова заселниците се надяват тази година да имат вече и добра безжична интернет връзка. "Тук можеш да правиш всичко - да си отгледаш истински зеленчуци, да поиграеш с децата си, да се замислиш какво искаш да постигнеш и накъде си се запътил, да помагаш на хората около теб", казва Теодор.
Той е роден в Долината на розите и попада в селото случайно преди 12 г. Разбира, че старото читалище "Пробуда" през 80-те години на ХХ век е закрито и решава да му даде нов живот.

По проект на Европейска доброволческа служба се включват млади хора от България, Естония, Италия, Франция, Финландия и Унгария, които възстановяват читалището и го наричат НЧ "Бъдеще сега - 2006". Намира се край църквата и близо до уникално аязмо с лековита вода.
Идеята на Теодор за център за неформално образование близо до природата и по природните закони запалва много други хора на неговата възраст. Така обезлюденото родопско село започва да събира все повече младежи, за някои от които то се превръща в нов дом.

Новите заселници се заемат и с традиционно прилаганото в миналото естествено земеделие, което днес наричаме „пермакултурно“. Което ще рече, че при него не се използват химикали, а за борба с вредителите например на помощ идват калинките. Всичко използвано - обелки, окосена трева, хартиени отпадъци, се компостира и се връща обратно в градинката под формата на тор. През 2013 г. новите жители на Гудевица засадили още един декар градина с мурсалски чай, който е защитен в Червената книга. Отделно отглеждат лечебни растения като ехинацея, арника, мащерка, златен корен.

Засаждат и застрашени видове като родопско лале и крем, който вирее само в този район на планината. Хванали се и с животновъдство, започнали да отглеждат каракачански коне. Сега в това начинание им помага човек от съседното село. В обучителния център, където се пази чинът на родената в Гудевица народна певица Валя Балканска, се организират летни екоакадемии. Чрез тях децата изучават билките и полезните им свойства, както и че червеят не е вредна твар, а ценен помощник в земеделието. Основната идея е деца и родители да опознаят природата и процесите на обработване на земята, както и да се адаптират в среда без удобствата на градския живот.


Автор: perniknews.com

В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки