Държавата разрешава също така директните продажби от производители на повече мляко, яйца и риба
Производителите на мляко, яйца и риба ще могат да продават директно по-големи количества, отколкото им беше разрешено до момента. Това предвиждат промените в Наредба 26 за специфичните изисквания за доставки на малки количества суровини и храни от животински произход.
Увеличават се количествата сурово козе, овче и биволско мляко, което може да се предлага на пазара. При стопаните с до 50 животни количеството се вдига от 35% на 60% от месечния млеконадой в период на лактация, а при 50-100 животни - от 30% на 50%.
За над 100 животни количеството скача от 20% на 40% от месечния млеконадой в период на лактация. Увеличава се и разрешеният обем за директни продажби на останалите храни, попадащи в наредбата - яйца от 500 бр. на 1000 бр. седмично, прясна и охладена морска и сладководна риба от 2000 кг на 5000 кг годишно.
Друга промяна в Наредба 26 дава право на земеделските стопани да продават продукцията си не само в административната област, в която е разположен животновъдният им обект, но и в съседна.
В наредбата са разписани текстове за мобилните мандри, в които могат да се преработват само козе, овче и биволско мляко. За да се улесни работата на стопаните, се дава възможност зреенето и съхранението на продукти, произведени по този начин, да се извършва и в други помещения, разположени във фермата или извън нея.
Сред новостите е и въвеждането на изисквания за мобилна хладилна витрина за продажба на храни. Нейната конструкция е подвижна и позволява да бъде преместена и позиционирана на друго място. Витрината обаче трябва да бъде регистрирана по чл. 12 от Закона за храните.
Обхватът на наредбата се разширява, като се включват пчелни продукти: восък, цветен пчелен прашец, пчелен клей и пчелно млечице, които вече ще могат да бъдат намерени и в търговските мрежи.