Преди 64 години
На 9 май 1950 г. - пет години след края на Втората световна война -
Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история
е предприета първата стъпка за обединяване на европейските усилия в инициативата, чийто резултат е Европейският съюз.
След горчивия опит от Втората световна война, пред опасността и страха от избухване на Трета световна война, която да погълне цяла Европа, на този ден в Париж френският външен министър Робер Шуман представя предложение за създаване на организирана Европа, неразривно свързана с поддържането на мира.
Пред международните медии той прочита декларация (т.нар. Декларация „Шуман”), с която призовава Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа реална стъпка към Европейска федерация".
"Европа няма да се създаде отведнъж, нито само с един единствен план. Тя ще бъде изградена само с помощта на конкретни стъпки, създаващи преди всичко една действителна солидарност", казва Шуман.
Той предлага създаване на една наднационална "Европейска институция", натоварена с управлението на индустрията за въглища и стомана - секторът, който по това време е бил основата на военната мощ. Няколко години преди това страните, към които Робер Шуман се обръща, почти са се унищожили взаимно в един ужасен конфликт, оставил след себе си чувство за материално и морално опустошение. Идеята за обединяване в Европа на двете ключови индустрии, чрез които се развива оръжейното производство, предполага създаване на гаранция за мир на континента.
Предложението, обявено от Франция, се приема с готовност от Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург и през април 1951 г. те подписват договора, който учредява първата Европейска общност - Европейска общност за въглища и стомана.
На срещата на върха в Милано през 1985 г. лидерите на Европейския съюз решават 9 май да се чества като "Ден на Европа" и оттогава всяка година се организират специални тържества.
Ето и част от историческия документ, прочетен от Шуман на 9 май 1950 г.:
„Световният мир не може да бъде запазен без творчески усилия, съответстващи на опасностите, които го заплашват.
Приносът, който една организирана и жизнена Европа може да донесе на цивилизацията, е необходим за поддържането на мирни отношения. Отстоявайки идеята за обединена Европа в продължение на повече от двадесет години, Франция винаги е имала за цел да служи на мира. Обединена Европа не бе създадена - и в резултат ни сполетя войната...
Френското правителство предлага цялостното френско-германско производство на въглища и стомана да бъде поставено под властта на един общ Върховен орган в рамките на организация, отворена за участие и на други страни от Европа.Обединяването на производството на въглища и стомана незабавно ще осигури изграждането на обща основа за икономическо развитие - първи етап на Европейската федерация, - и ще измени съдбата на тези райони, дълго време обречени да изработват оръжия, на които те самите са най-често жертви...
За разлика от международните картели, чиято
практика е към разделяне и експлоатация на националните пазари чрез рестриктивна политика и чрез поддържане на високи печалби, тази организация ще осигури сливане на пазарите и разрастване на производството“.
Патриотичен календар
9 май — Ден на Европа
9 май 1913 г. — Подписан е Петербургският протокол, с който България предава на Румъния Силистра и 3 км около града
10 май 1840 г. — Роден е Хаджи Димитър
12 май 1876 г. — В Тетевенския Балкан при засада е убит Георги Бенковски, един от водачите на Априлското въстание
15 май 1867 г. — Четата на Филип Тотю със знаменосец Васил Левски преминава в България през река Дунав край Свищов
15 май 1892 г. — Стоян Михайловски написва стихотворението "Кирил и Методий", което през 1901 г. с музиката на Панайот Пипков се превръща в химна „Върви, народе възродени"
15 май 1941 г. — Войски на Българската армия влизат в Ресен и Охрид и завземат островите Тасос и Самотраки в Бяло море
15 май 1942 г. — Основан е Институт за български език към Българската академия на науките, който се занимава с изследване на състоянието, историята и диалектите на българския език