Декларацията на Шуман и Денят на Европа


Декларацията на Шуман и Денят на Европа
Салонът, където е произнесена Декларацията "Шуман“
14 Май 2014, Сряда


Преди 64 години
На 9 май 1950 г. - пет години след края на Втората световна война -


Автор: доц. Йордан Василев, д-р по история

е предприета първата стъпка за обединяване на европейските усилия в инициативата, чийто резултат е  Европейският съюз.
След горчивия опит от Втората световна война, пред опасността и страха от избухване на Трета световна война, която да погълне цяла Европа, на този ден в Париж френският външен министър Робер Шуман представя предложение за създаване на организирана Европа, неразривно свързана с поддържането на мира.

Пред международните медии той прочита декларация (т.нар. Декларация „Шуман”), с която призовава Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа реална стъпка към Европейска федерация".
"Европа няма да се създаде отведнъж, нито само с един единствен план. Тя ще бъде изградена само с помощта на конкретни стъпки, създаващи преди всичко една действителна солидарност", казва Шуман.

Той предлага създаване на една наднационална "Европейска институция", натоварена с управлението на индустрията за въглища и стомана - секторът, който по това време е бил основата на военната мощ. Няколко години преди това страните, към които Робер Шуман се обръща, почти са се унищожили взаимно в един ужасен конфликт, оставил след себе си чувство за материално и морално опустошение. Идеята за обединяване в Европа на двете ключови индустрии, чрез които се развива оръжейното производство, предполага създаване на гаранция за мир на континента.

Предложението, обявено от Франция, се приема с готовност от Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург и през април 1951 г. те подписват договора, който учредява първата Европейска общност - Европейска общност за въглища и стомана.
На срещата на върха в Милано през 1985 г. лидерите на Европейския съюз решават 9 май да се чества като "Ден на Европа" и оттогава всяка година се организират специални тържества.

Ето и част от историческия документ, прочетен от Шуман на 9 май 1950 г.:
„Световният мир не може да бъде запазен без творчески усилия, съответстващи на опасностите, които го заплашват.
Приносът, който една организирана и жизнена Европа може да донесе на цивилизацията, е необходим за поддържането на мирни отношения. Отстоявайки идеята за обединена Европа в продължение на повече от двадесет години, Франция винаги е имала за цел да служи на мира. Обединена Европа не бе създадена - и в резултат ни сполетя войната...

Френското правителство предлага цялостното френско-германско производство на въглища и стомана да бъде поставено под властта на един общ Върховен орган в рамките на организация, отворена за участие и на други страни от Европа.Обединяването на производството на въглища и стомана незабавно ще осигури изграждането на обща основа за икономическо развитие - първи етап на Европейската федерация, - и ще измени съдбата на тези райони, дълго време обречени да изработват оръжия, на които те самите са най-често жертви...

За разлика от международните картели, чиято
практика е към разделяне и експлоатация на националните пазари чрез рестриктивна политика и чрез поддържане на високи печалби, тази организация ще осигури сливане на пазарите и разрастване на производството“.


Патриотичен календар

9 май  — Ден на Европа

9 май 1913 г. — Подписан е Петербургският протокол, с който България предава на Румъния Силистра и 3 км около града

10 май 1840 г. — Роден е Хаджи Димитър

12 май 1876 г. — В Тетевенския Балкан при засада е убит Георги Бенковски, един от водачите на Априлското въстание

15 май 1867 г. — Четата на Филип Тотю със знаменосец Васил Левски преминава в България през река Дунав край Свищов

15 май 1892 г. — Стоян Михайловски написва стихотворението "Кирил и Методий", което през 1901 г. с музиката на Панайот Пипков се превръща в химна „Върви, народе възродени"

15 май 1941 г. — Войски на Българската армия влизат в Ресен и Охрид и завземат островите Тасос и Самотраки в Бяло море

15 май 1942 г. — Основан е Институт за български език към Българската академия на науките, който се занимава с изследване на състоянието, историята и диалектите на българския език


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки