Уникален музей на 120 г. ще става мол


Уникален музей на 120 г. ще става мол
Музеят в естествената си красота
17 Май 2014, Събота


По проект старинната сграда ще бъде „разнообразена” и с кръчма

Автор: Илияна Христова

Скандален проект за “модернизиране” на варненския Археологически музей е замислила управата му. Освен общински архитекти, в основата на това начинание е и депутатът от БСП Борислав Гуцанов. Точно по негово настояване планът предвижда покриване на просторния красив Английски двор и обособяване на място за… ресторант. Не, няма шега. Реконструкцията е замислена да мине под благородното мото “Да ползваме сградата целогодишно”.

Археологическият музей се намира в централната градска част на Варна, до общината, сред корона от зеленина. Сградата е бивше девическо училище, строена е в последното десетилетие на XIX век. С мащабите си и пространственото разположение, както и красивите арки, орнаменти, тя носи романтичен средиземноморски дух.
Откритият вътрешен двор, разположен между четирите сградни тела, се вписва идеално в старинната архитектура и допринася за спокойната прелест на това място, любимо на десетки варненци.

Всъщност, това е една от малкото красиви запазени стари сгради в града. Заради аристократичният чар и мащабите й малчуганите често я наричат “двореца”. Сега с новите планове за реконструкция тя ще бъде унищожена в старинния вид, в който е.
Проектантите твърдят, че идеята им е да вкарат “децата вътре”, истината обаче е, че и сега децата са там, а просторните коридори и изложбени зали са на разположение на варненци 12 месеца в годината. В топлото полугодие достъпен е и Английският двор.
Там се организират концерти, събития и именно неговата откритост създава атмосфера, наситена с романтика, естественост и виталност.

Автор на проекта е архитект Делян Жечев, син на дългогодишния варненски архитект и зам.-кмет Венелин Жечев. Родителят не е безучастен, помага. Те, Гуцанов и шефът на музея Валентин Пленетньов представиха преди няколко дни проекта пред вицепремиера Даниела Бобева. В един момент, обяснявайки благо какво ще се преустройва, Жечев-младши се изпусна, че в единия от ъглите на покрития двор ще бъде разположен ресторант.
Настана суматоха – Жечев-старши и Гуцанов, предчувствайки скандала, веднага скочиха: “Е, ресторант, айде сега… Място за срещи ще е”. Така журналистите бяха временно приспани.

В друг ъгъл на двора ще има библиотека. От визуалното представяне на макета личеше, че и към нея, и към ресторанта се предвижда вдигането на втори етаж, т.е. естествената среда още повече ще бъде нарушена.
Но и това не е всичко. Покривът, който ще бъде от стъкло, ще се държи на две мощни метални подпори, прекарани по въздух над двора, скрепени към външната фасада.
Т.е., някой изгаря от особено желание да я развали. Дано в списъка не се окаже Институтът по паметниците на културата, който ще трябва да разреши преустройството.

Представителите на медиите не забелязаха и още едно противоречие. Плетньов заяви, че две трети от посетителите сега са чужденци или гости на Варна. Самите жители на града не влизат повече от един път, защото веднъж разгледат ли експозициите, няма причина да се връщат. 

Но след появяването на покрив в двора щели да се организират различни мероприятия и варненци да идват по-често. Но какво точно ще се организира, Плетньов не каза.
Щом целта са многократни посещения, значи “придобивките”  ще са атракции, не музейна дейност. Пък след като не става дума за музейна дейност, сградата в какво ще се превърне? В мол? В нея сега има научни работници. Те не се нуждаят от удоволствия, тълпа, а от спокойствие за своята работа.  През зимата във Варна няма туристи. Кой точно се нуждае от покрив?

В цялата история има още смях. А и една добра новина. Смешното е, че идеята за покриването на двора е много стара, преди 15 години се е планирало “похлупакът” да бъде изграден от поликарбон – плоскост, която задържа изключително висока температура отдолу, спарва. При реализация гостите трябваше да се разхождат по потници. 
Добрата новина пък е, че за сегашния проект са нужни 2.5 млн. лв., които няма кой да даде. Музеят е общински, парите са много за варненското кметство. Бобева заяви, че кабинетът също няма пари. За да притъпи конфуза, Гуцанов вметна, че средства ще се търсят догодина по правителствената програма за развитие на регионите.

Като цяло “идеята” се оказа предизборно мероприятие на БСП. При представянето пред Бобева липсваше човек на общината. Това е обяснимо – тя се управлява от ГЕРБ, хората на Борисов не ходят на предизборни сбирки на БСП.
Ние обаче алармираме, че без значение дали ще се осъществи, идеята за покрив над прекрасния двор в тази страда е скандална. Не може всичко в България да бъде обръщано наопаки с цел печалбарство.
Наука, природа, архитектура – това са действия и състояния, красиви и ценни сами за себе си. Те няма да бъдат опазени, ако към тях насочваме навалица, пък било и в името на повече пари. Който иска, и сега отива в музея, достатъчен е.


Из официалната визитка на сградата
Строена е през 1892 - 1898 г. по проект на изтъкнатия архитект Петко Момчилов. Изградена е в стил късен барок със сутеренни помещения и два етажа. Някои от помещенията и коридори са украсени с декоративни стенописи. Непрекъснат коридор обикаля цялата сграда, от който се влиза в изложбените зали. Има почти квадратна форма с просторен вътрешен двор.
P.S. Ако проектът се осъществи, последното изречение трябва да отпадне.


По новия проект вътрешният двор трябва да изглежда така

В категории: Общини , Горещи новини

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
37106
13.10.2017 16:29:34
0
0
http://suo.im/h3Nm2 Клиентские базы http://suo.im/h3Nm2 Узнайте подробнее! Закажите демо!
Клиентские базы http://suo.im/h3Nm2 Узнайте подробнее! Закажите демо! http://suo.im/h3Nm2
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки