Русия и Норвегия искат да купуват от нас череши


Русия и Норвегия искат да купуват от нас череши
20 Май 2014, Вторник


Търговците предлагат от 2 до 10 евро за килограм, но се очаква слаба реколта


Фирми от Русия и Норвегия искат да изнасят големи количества български череши, стана ясно на преговори в Пловдив между български и чужди търговци. Цената, която се предлага, е много добра - руснаците са готови да платят от 2 до 8 евро за килограм, а норвежците - до 10 евро. За сравнение - миналата година кампанията в Кюстендилско стартира при изкупни цени от 70 стотинки за кг.

Опасенията на производителите са, че България не е в състояние да задоволи такова голямо търсене от страна на Русия и Норвегия. Изчисленията са, че и само три от веригите магазини в Русия могат да поемат два пъти повече от количеството череши, което България произвежда годишно.

"Нашият потенциал е до 3000 тона, дори всички български производители да се обединят, те не са в състояние да произведат повече от 5000 тона. Но пък ако тези пазари се отворят, българското производство ще се насърчи", смята д-р Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България.През 2013 г. за пръв път е осъществен износ на череши за Русия без посредници. Тази година се очаква първите плодове да узреят около 15-20 май, а износът да започне от 1 юни.

Очакванията обаче са песимистични. Заради обилните дъждове реколтата ще е слаба, смята проф. д-р Димитър Домозетов, директор на Института по овощарство в Кюстендил. През април в Кюстендилско са паднали дъждове от 126 литра на квадратен метър. В същото време слънчевите дни са били много малко.
Много дръвчета са вързали, но цветовете им не са се опрашили. Затова прогнозите са за намаление с около 40% спрямо миналогодишната продукция, което ще доведе и до повишение на цените.

Според проф. Домозетов сухата зима също се е отразила неблагоприятно върху плодните дръвчета. Ако в региона те цъфтят обичайно около 15-20 април, тази година това е станало още през март.
Както вече стана обичайно, реколтата ще се охранява от жандармерия, пожарникари и Гранична полиция. Мобилизирането на силите на МВР се наложи, след като години наред се разразяваха истински войни при изкупуването на череши.

В Кюстендилско, където се произвеждат големи количества от пролетния плод, ще бъдат създадени и временни контролнопропускателни пунктове, увери директорът на местната полицейска дирекция Елиян Стамболийски.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки