Търговците предлагат от 2 до 10 евро за килограм, но се очаква слаба реколта
Фирми от Русия и Норвегия искат да изнасят големи количества български череши, стана ясно на преговори в Пловдив между български и чужди търговци. Цената, която се предлага, е много добра - руснаците са готови да платят от 2 до 8 евро за килограм, а норвежците - до 10 евро. За сравнение - миналата година кампанията в Кюстендилско стартира при изкупни цени от 70 стотинки за кг.
Опасенията на производителите са, че България не е в състояние да задоволи такова голямо търсене от страна на Русия и Норвегия. Изчисленията са, че и само три от веригите магазини в Русия могат да поемат два пъти повече от количеството череши, което България произвежда годишно.
"Нашият потенциал е до 3000 тона, дори всички български производители да се обединят, те не са в състояние да произведат повече от 5000 тона. Но пък ако тези пазари се отворят, българското производство ще се насърчи", смята д-р Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България.През 2013 г. за пръв път е осъществен износ на череши за Русия без посредници. Тази година се очаква първите плодове да узреят около 15-20 май, а износът да започне от 1 юни.
Очакванията обаче са песимистични. Заради обилните дъждове реколтата ще е слаба, смята проф. д-р Димитър Домозетов, директор на Института по овощарство в Кюстендил. През април в Кюстендилско са паднали дъждове от 126 литра на квадратен метър. В същото време слънчевите дни са били много малко.
Много дръвчета са вързали, но цветовете им не са се опрашили. Затова прогнозите са за намаление с около 40% спрямо миналогодишната продукция, което ще доведе и до повишение на цените.
Според проф. Домозетов сухата зима също се е отразила неблагоприятно върху плодните дръвчета. Ако в региона те цъфтят обичайно около 15-20 април, тази година това е станало още през март.
Както вече стана обичайно, реколтата ще се охранява от жандармерия, пожарникари и Гранична полиция. Мобилизирането на силите на МВР се наложи, след като години наред се разразяваха истински войни при изкупуването на череши.
В Кюстендилско, където се произвеждат големи количества от пролетния плод, ще бъдат създадени и временни контролнопропускателни пунктове, увери директорът на местната полицейска дирекция Елиян Стамболийски.