Български семена ще бъдат изпратени и съхранени в Глобалното хранилище в Норвегия, известно още и като новия „Ноев ковчег“.
Първите образци от зародиши от типичните български сортове култури ще заминат през октомври, съобщи гл. ас. д-р Гергана Дешева, която отговаря за родната генбанка в Института по растителни генетични ресурси "Константин Малаков" в Садово.
Това се прави по силата на споразумение между института и Министерство на земеделието и храните на Кралство Норвегия. В момента се уточнява какви видове и колко броя български култури ще бъдат изпратени. Със сигурност сред тях ще има житни, бобови, маслодайни, технически, медицински и зеленчукови култури.
Първоначално ще бъдат предадени около 1000 - 2000 образци от специално изсушени български семена - пшеница, царевица, ечемик, нахут, фасул, леща, бакла, сорго, секирче и вигна, и постепенно ще обогатяваме колекцията, обясни д-р Дешева.
Глобалното хранилище събира семена като наследство за бъдещите поколения. То се намира в най-северната част на Норвегия - зад Полярния кръг. Там е архипелагът Шпицберген, известен и като Свалбард, който включва над 1000 острова.
Институтът по растителни генетични ресурси в Садово съхранява над 150 милиона семена в своя леден сейф при температура от минус 18°С. Растителната генбанка на България е трета в света по богатството на образци от пшеница след тези на Русия и Германия. В нея се пазят 58 000 образци от над 3000 вида, като от всеки един има по 2500 семена, разказа д-р Дешева, която ръководи генбанката.
Българската генбанка е създадена през 1984 г. и през 2014 г. ще отбележи своята 30-годишнина. Едни от най-старите образци на растения са от 1951 г.