Лекари и пациенти стягат протест заради въведения пропускателен режим във варненската “Св. Ана”
Автор: Илияна Христова
Ръководството на болница “Св. Анна” във Варна е на път да настрои срещу себе си десетки лекари, здравни служители и пациенти. Причината е въ-ведения наскоро пропускателен режим в двора на лечебницата. “Възможно е да стигнем до протест и гражданско неподчинение, това са своеволия”, заяви лекар, пожелал анонимност.
Ябълката на раздора е желанието на болничната управа двора да се ползва изцяло от служители на “Св. Анна”, макар в него да са разположени Диагностично-консултативен център IV (най-посещаваната поликлиника в града) и още две медицински звена.
Всеки работещ в тях трябва си плаща, за да паркира. Същото важи и за пациентите. Практически те са принудени да вадят пари от джоба си, защото другаде просто няма къде да спрат.
Точно пред входа на ДКЦ-то в момента е обособен чисто нов паркинг. Засега обаче той не се ползва, тъй като не са му определени таксите. Макар пациенти и лекари да изпитват остра нужда от паркоместа, болничното ръководство се е погрижило да няма спрени коли без въведена ценова листа.
Бариери наистина засега липсват, но пък нарочно оставени автомобили на двата входа правят така, че никой да не може да влезе.
Лекари и персонал на ДКЦ IV обсъждат протест в момента, тъй като са лишени от достъп до работните си места. Скандалът ще е огромен, ако трябва наистина да плащат за престой. Другият вариант е да спират извън двора на болничния комплекс – по тротоари, в градинки, които и без това са пренаселени от автомобили в нарушение на закона.
Ако за лекарите и другите служители проблемът касае достъпа до службата им, то при пациентите става дума за риск за здравето. В поликлиниката всекидневно пристигат за преглед възрастни хора, инвалиди, бавноподвижни, немощни, деца, родители с бебета. Те или трябва да паркират на най-малко двеста метра от входа на сградата, извън двора, и да вървят пеша, или, ако идват с такси, то да слязат и бързо да се изнесат от единствената уличка оставена за “транзитно” преминаване на автомобилите.
И пред таксита също ще има проблеми, защото въпросната уличка завършва с надупчен рисков участък извън двора, където непрекъснато спират шофьори от околните магазини – цялата “организация на движение” всъщност е дезорганизация.
“Десант” научи, че се обсъжда тарифа от 2 лв. на час за паркинга пред ДКЦ IV. Така докторът от поликлиниката ще трябва да плаща 16 лв. при пълен работен ден. “Шефовете ни казаха, че ще говорят с колегите си от болницата, дано разумът надделее”, споделят медиците.
Наша проверка показа, че в целия двор на “Св. Анна” са въведени правила на движение и спиране, които са опасни за пациентите, а и приличат на откровен рекет. До входа откъм бул. “Цар Освободител” също има паркинг, там е и Спешният център. Но негови пациенти могат да паркират безплатно само при издаден лист от Спешното отделение, и то в рамките на час. Ами ако прегледът се забави повече?
А трябва ли човек, който бере душа, или спътникът му да бъдат карани да се занивамат с вадене на “листи”? Ще се сетят ли въобще? А струва ли си и спешните медици, вместо да спасяват животи, да бъдат карани да попълват допълнителни бумаги?
Това са въпроси с безумни отговори, но се налага да ги задаваме.
До ДКЦ IV има специален пропусквателен пункт. От него също може да се стигне до Спешното. Но безплатно е само в определен интервал от денонощието, т.е., ако не улучиш момента – плащаш.
В двора на болницата има и други бариери, те разделят достъпа до различните сгради и отделения. Който иска да мине, трябва да плати 2 лв. На няколко места в двора има обособени паркинги, всички те костват левчета.
Подобни скандали рядко са породени от „нищото”. „Нещото” в този случай е решение на община Варна от 2012 г., с което тя предоставя на болница “Св. Анна” прилежащите й терени за безвъзмездно ползване за срок от 10 години.
Главен инициатор е депутатът от ГЕРБ Красимир Петров, който сега е зам.-изпълнителен директор на здравното заведение. “Безвъзмездното ползване” е ознаменувано с гръмки речи, че дворът на болницата е опазен, всякакви попълзновения към него са пресечени, персоналът й вече работи спокойно и т.н.
Днес обаче се оказва, че спокойствие няма. Големият въпрос е защо обширният двор е трябвало да бъде предоставен на “Св. Анна”, при положение че се ползва и от други заведения, а най-вече от хилядите варненци. И дали общината, или пък държавата, която е мажоритарен собственик на болницата, не трябва да си го вземе обратно.