Теренът в Карлово, където се е намирала тя, остава собственост на общината
Автор: Камен Колев
И Окръжният съд в Пловдив отказа на Главното мюфтийство да върне терен в центъра на Карлово зад Народно читалище „Васил Левски”, където навремето се е намирала Червената (Кармазъ) джамия. Подобно на първата инстанция, основният мотив на пловдивските магистрати е, че мюфтийството няма документи за собственост.
По това дело Главното мюфтийство претендира за собствеността върху половин декар в центъра на балканското градче. Това е част от 25 имота, описани в нотариален акт, издаден на мюфтийството през 1923 г. До 1968 г. на това място се е намирала Кармазъ джамия, но тя е била съборена от войници и машини на танковата бригада и на нейно място е оформена градинката зад Народно читалище „Васил Левски”.
Имотът, за който мюфтийството претендира, не съществува в градоустройствения план на Карлово, а теренът се води публична общинска собственост, изтъкват от общинската администрация на града. По делото от мюфтийството представя „Временни правила за духовното управление на мюсюлманите" от 1895 г. и „Устав за духовното устройство и управление на мюсюлманите в Царство България" от 1919 г. Мюсюлманското изповедание настоява да си върне имота, като претендира, че е правоприемник на някогашните малки вероизповедни общини, стопанисвали вакъфските терени преди 1944 г.
От своя страна, юристите на община Карлово оспорват иска, тъй като мюфтийството не посочва кой е първоначалният собственик на имота. Няма данни и да е имало сделка, следствие на която той да е бил придобит от мюфтийството. Джамията не само, че е била съборена, но и не е съществувала по времето, когато са влезли в сила реституционните закони.
По въпроса кой е правоприемник на някогашните малки вероизповедни общини има висящо дело в Софийския апелативен съд и по него все още няма решение. Заради висящия казус, всички подобни дела в страната са спрени. Окръжният съд в Пловдив се позовава и на решение на Конституционния съд, че „реституирането на публична собственост е забранено". Магистратите осъдиха Главното мюфтийство да плати 1680 лв. на община Карлово за направените по делото разноски и още 5000 лева за въззивното дело и покриване на адвокатския хонорар.
Карлово загуби на първа инстанция спора с мюфтийството за съществуващата Куршум джамия. Тя е емблематична сграда за града, обявена е за паметник на културата и понастоящем функционира като музей. Обжалването на това дело е спряно, докато се изясни въпросът с наследството на вакъфските терени.
Решението на съда предизвика масови протести в Карлово и Пловдив, където беше потрошена Джумая джамия. Протест в защита на терена, където някога се е намирала Червената джамия, имаше и в деня на съдебното заседание в Карловския районен съд. „Откъде накъде, турчинът с ятагана дошъл, взел нещо, което не е негово, и сега си го иска пак", коментира тогава Николай Мандраджиев. Съгражданката му Васка Стефанова пък носеше икона от XIII век, за да напомни на всички в съдебната зала, че сме християни и българи. А председателят на Общинския съвет в Карлово Стойо Карагенски се чуди защо и българите да не потърсят сметка къде са унищожените преди Освобождението християнски храмове.