Една година условно и глоба от 2000 лв. получи на 11 юни от Окръжния съд в старата столица бившият началник на Териториалното звено за борба с
Автор: Здравка Христова Снимка: Авторът
организираната престъпност във Велико Търново Орлин Тодоров. Прокуратурата му поиска 8 години затвор по обвиненията за изнасяне на класифицирана информация и разкриване на държавна тайна, злоупотреба с власт и престъпления срещу правосъдието.
Делото срещу Тодоров е свързано с два от трите процеса срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, който с шест пъти "Не!" възпрепятства разследване срещу него и изплати на антимафиота заплати около 50 хиляди лева за времето, когато той беше в ареста.
Съдия Пламен Борисов призна Орлин Тодоров за виновен само по едно от повдигнатите обвинения, а именно за разгласяване на класифицирана информация, събирана със специални разузнавателни средства (СРС), на ментора му - скандалния търновски бизнесмен Петър Христов. Прихванати са разговори, в които антимафиотът го нарича "шефе". Докладвал му по секретен телефон на приятелката си - бизнесдамата Красимира Михайлова. Информация е изтичала и към редакторката от вестник "Стандарт" Екатерина Праматарова.
В близо 3-часова пледоария ловешкият обвинител Валентин Вълков изнесе фрапиращи факти за срастването на държавна и икономическа власт с престъпни структури и корупция, част от която е бил бившият началник на търновските антимафиоти.
"По закон Тодоров е трябвало да ръководи борбата с организираната престъпност във Великотърновска област, а реално е използвал поста си за обслужване на частните корпоративни интереси на ментора си Петър Христов и на престъпници от Велико Търново и Ловеч.
По негово време в района, що се отнася до МВР, не е имало държава, а самият той е едно от лицата на корупцията в системата на Вътрешното министерство", каза прокурор Вълков. Той заяви, че Тодоров е управлявал антимафиотите като частна фирма и незаконно е докладвал какво се случва по неприключени разследвания на бизнесмена Петър Христов, приятел на ексшефа на ГДБОП Станимир Флоров - кум на Цветанов, а и спонсор на ГЕРБ.
"Какво дължи Тодоров на двамата, че с години Христов получава секретна информация за различни разследвания? Тодоров и Флоров разсипаха отдел "Вътрешна сигурност" в МВР. Голяма част от служителите, работили по случая на Тодоров, сега са в болнични с разклатено здраве, а други оцеляха понижени като районни инспектори. Когато има престъпност в МВР, няма държава! Прокуратурата не може да се бори с престъпността, когато насреща си има "пробити" хора, а след това да слушаме "Ние ги ловим, те ги пускат". Ловите, но тези, които ви отърва!", заключи прокурорът.
Тодоров беше изправен на подсъдимата скамейка по общо 12 скандални случая. Той отказа да дава обяснения на финала на процеса, а пледоариите на защитата му бяха при закрити врата.
Орлин Тодоров беше арестуван през 2011 г.
След като престоя година зад решетките, той най-накрая бе изправен пред съда. Преди това Окръжният съд във Велико Търново отлага процеса цели 15 пъти.
Държавното обвинение ще протестира присъдата пред Апелативния съд в Търново. Орлин Тодоров заяви, че иска първо да преспи и след това ще реши дали да обжалва условната присъда.
Ако присъдата на съдия Пламен Борисов бъде потвърдена на по-горните съдебни инстанции, Орлин Тодоров не само няма да търпи никакво наказание за престъпленията си, но ще може и да съди прокуратурата.
Причината е, че той прекара зад решетките на следствения арест и под домашен арест повече от една година. Така за всеки ден, в който е бил задържан над срока на постановеното му наказание, държавата ще му дължи пари за неимуществени вреди. Към момента Тодоров ще остане с мярка за неотклонение "парична гаранция" от 6000 лв.