Общината продава имоти, за да изплаща борчове, фирмите са в тупик
Автор: Гергана Костова
Огромни дългове са натрупали общинските фирми в Кърджали, благодарение на разсипническото управление на финансите от страна на кметството. Общината им дължи космически суми и все повече се говори за фалити.
Последната сесия на Общинския съвет се оказа пореден епизод от абсурдния сериал на тоталната власт на ДПС в целия регион. Приемането на годишните отчети на едноличните търговски дружества със 100% общинско участие в капитала провокира скандали и крясъци от страна на опозицията. Фалцетното бунтарство обаче не възпря и най-нахаканите общинари от ГЕРБ, както и тези от БСП до един да подкрепят отчетите.
Фаворитът на кмета Хасан Азис - „Пазар на производителите“ ЕАД, е с 5 855 000 лева борчове до края на миналата година, печалбата на фирмата е едва 60 000 лева, става ясно от отчетите. Само за данъци общинското дружество дължи 400 000 лева.
Пазарът бе изграден с финансиране по програма САПАРД и с банков кредит на общината в размер на 10 млн. лева, който дружеството трябва да погасява. То обаче не е в състояние да обслужва кредита, въпреки безлихвените заеми, осигурявани от общината с парите от продажбата на имоти.
„Ученическо хранене“ ЕООД е с 29 000 лева капитал. Печалбата му за изминалата 2013 г. възлиза на 11 000 лева, приходите са в размер на 758 000 лева. Дълговете обаче са 215 000 лева, които според съветник от опозицията са натрупани от общината. „Озеленяване, чистота и благоустройство“ (ОЧБ) има капитал от 463 000 лева, печалбата за м. г. е 51 000 лева. Приходите на дружеството са в размер на 610 000 лева, а разходите – 559 000 лева. Дълговете на общинската фирма възлизат на 343 000 лева, като само данъчните са в размер на 47 000 лева. Общината обаче дължи на ОЧБ 1 770 000 лева.
Като тежка катастрофа след челен удар определиха съветниците от опозицията ситуацията в общинските фирми. Градоначалникът Хасан Азис за пореден път дежурно се оправда с предишното правителство на ГЕРБ, което „действаше като наказателна бригада спрямо общините с кметове от други партии“. „През 2009 г. задълженията на общината бяха в размер на 7 млн. лева, а след 3 г. управление на ГЕРБ скочиха до 12 млн. лева. При сегашния кабинет дългът не се е увеличил, докато през всяка година от мандата на ГЕРБ общината трупаше по 2-3 млн. лева дългове“, заяви кметът Азис.
Докато на „Позитано“ 20 в столицата Сергей Станишев си посипваше главата с пепел заради пишман партньорството си с ДПС, в Кърджали денят на местния парламент премина белязан от нищо-неправенето и абсурдните решения на „депутатите“ – като под индиго копие на Народното събрание.
Две от „спасителните“ решения на съветниците удариха тъпомера, както би написал всеки в социалната мрежа - административната сграда на общинската фирма „Озеленяване, чистота и благоустройство“ в Кърджали ще бъде продадена, друг имот ще бъде отдаден под наем, а с част от приходите от сделките ще се погасяват огромните задължения на общината.
Завихри се и интрига след факс от централата на ДПС до местното партийно ръководство, който провали избора на омбудсман – длъжност, която струва над 60 000 лева годишно на затъващата община и доказала на практика категоричната си непотребност. Фирмената сграда е на особено апетитно място в идеалния градски център, но е двуетажна къща, строена през 50-те години на 20-ия век на гредоред и според твърденията на чиновниците и застроителния план на града подлежала на събаряне.
Кметът Хасан Азис смята, че новите строежи непосредствено до къщата са компрометирали окончателно състоянието й, пропукванията по стените и пропадналите подове в стаите заплашват служителите. Кой ще бъде този жертвоготовен купувач, който ще си хвърли парите на вятъра за подобен окаян имот, не е ясно, но кметът е неадекватен оптимист.
Дружеството е затънало и в дългове, които към края на април т.г. възлизат на над 180 000 лева. Дворът на най-старата гимназия в Кърджали ще бъде превърнат в паркинг след процедура за отдаване под наем за 5 г. Рушащата се сграда се намира на търговската улица „Републиканска“ в близост до Художествената галерия и до пазара на производителите. С парите от двете сделки общината щяла да погасява натрупаните дългове. А те по неофициална информация, известна само на ръководната върхушка на ДПС, не са в размер на огласените 15 млн. лева, а на цели 25 млн. лева.
Сметките на Община Кърджали са блокирани заради 4 млн. лева дълг към сметопочистващата фирма „Титан клинър“, огромен проблем е изплащането на заплатите на служителите. Осведомени анонимни източници докладваха, че имало фактури за извършени услуги, които не са видели бял свят, в други за не особено обемни дейности били отбелязвани нереално високи суми.
Само за преместването на търговските сергии на 3 метра от старото им място под купола на новия пазар са били платени 99 400 лева. Строителството на оградата на стадиона в село Люляково е глътнало 100 000 лева. Остава висящ въпросът къде са пренасочвани постъпленията от събраните такси за смет в размер на над 3 млн. лева, а борчът на общината към сметосъбиращата фирма надхвърля 4 млн. лева, поради което сметките й са блокирани. И докато чистачите не си върнат парите, чиновниците в администрацията ще сънуват заплатите си.
Интрига се завъртя и около отменената точка 7 от дневния ред на сесията за избора на новия обществен посредник на Кърджали. Депеша от столичната централа на ДПС провали гласуването. Двама бяха претендентите от доминиращата и управляваща общината партия – Расим Муса и Мюмюн Рамадан, почти еднакво облажили се от властването на етническата партия в региона. Муса е бил депутат, преди това председател на Общинския съвет и общински кмет на Кърджали, сега е председател на групата съветници от ДПС. Рамадан е бивш управител на общинската фирма „Озеленяване, чистота и благоустройство“, известен с усета си към далаверата и отклоняването на средства както от фирмата, така и от партийната каса.
С тежки прегрешения на двамата спрямо партията в недалечното минало се е мотивирала централата и е пратила факс с указанието да оттеглят мераците си за поста, разкри източник от движението. Муса доверил на съпартиец, че ще хвърли оставка от членството си в оперативното бюро на ДПС в Кърджали, а съратникът му Раиф Мустафа, настоящ председател на местния парламент, го подкрепил и изказал готовност да стори същото.
Изборът на омбудсман ще се решава на следващата сесия, тогава предстои битката на вътрешнопартийните лобита в ДПС. Дотогава обаче безумните борчове на общината няма да намалеят, а хората в Кърджали недоумяват защо са заложници на ДПС и гледат с надежда за промяна към вече обявените предсрочни избори.