Какви заболявания, причинени от приеманата храна, ни дебнат през лятото?
Геновева Божинова, Каспичан
Автор: доц. д-р Гео Нешев
Най-после дойде дългоочакваното лято. Но топлото време крие и опасности. Особено често за помощ към лекаря през горещите месеци се обръщат хора, отровени от развалена храна.
Няколко вида са летните заболявания, причинени от болестотворни организми. Те протичат с разстройства на функциите на храносмилателната система. Става дума за дизентерията, салмонелата, стафилококовите отравяния, за коремния тиф и паратифовете.
Коремният тиф и паратифовете са болести на „мръсните ръце“, на лошо измитите зеленчуци и на замърсената питейна вода. Източник на инфекция е болният човек, неин приносител са и мухите. Всички възрасти боледуват от тези инфекциозни заболявания, но най-често те се срещат при хората до 30 години.
Голяма част от хранителните отравяния възникват при консумацията на продукти, замърсени със салмонела и стафилококи. Замърсяването на храната става много лесно. Нерядко още докато животното е живо (при месните продукти). А също така по време на клането, както и ако месото се съхранява на замърсено или недостатъчно хладно място. Изключително опасни са яйцата, главно патешките. Млякото също е добра среда за развитието на салмонелите.
Много често храната се замърсява от хората, които я приготвят или продават. Това става, ако те са боледували от ангина, стомашно разстройство или имат гнойни заболявания на кожата. Ето защо важно е да се спазват санитарно-хигиенните изисквания при търговията с храни и хранителни продукти.
При струпването на много хора на едно място възниква непосредствена опасност от дизентерия. Заразата може да се крие в кладенците, изворите и изобщо – във всички неконтролирани водоизточници. Опасни могат да бъдат дори водопроводите, ако поради някаква, дори малка повреда, в тях проникне зараза.
Причинителите на токсикоинфекциите могат да се натрупат в храната дори само ако тя се държи на топло през лятото. Ето защо хранителните продукти трябва да се съхраняват в хладилника. Това е задължително и за готовите ястия, след като те предварително са били подложени на щателна топлинна обработка. И въпреки това трябва да сме внимателни. Защото готовата храна може да се държи на хладно максимум 4 часа. След това тя отново трябва да се обработи термично.
Ръцете, плодовете и зеленчуците трябва да се мият старателно. А приземните зеленчуци (маруля, спанак и др.) - да се измиват лист по лист.
Един съвет към хората, които имат лично стопанство – не поливайте зеленчуковите градини с канални води и не ги наторявайте с оборски тор!
Суровото, свареното месо и рибата трябва да се обработват поотделно, с различни прибори. Машинката за мелене на месо задължително се измива с вряла вода. Същото се отнася за плотовете и за приборите, с които сме обработвали мръвката.
Съдовете и всички прибори, с които си е служил някой болен човек, задължително се обеззаразяват. За целта може да се използва хлорна вар от 5 до 15 процента, както и 3 процента лизол или 3 до 5 процента карбол. Съдовете за храна и бельото на болния се изваряват най-малко половин час. Подът и всички други предмети се забърсват с горещ сапунено-содов разтвор.