Маршрутът на трасето за интерконекторната връзка с гръцкия газопровод през Маказа и Кърджали до Димитровград даде повод на ДПС общинари в родопския регион
Автор: Галина Стойчева
да се противопоставят на общия двустранен проект. Официално огласените причини опират до земеделските интереси на електората, иначе и непредубеденият ще изпадне в „кахър“ за комисионите.
През изминалата седмица общинските съветници в Момчилград и Кирково не подкрепиха разрешение за изграждането на участъците от междусистемната газова връзка Гърция – България и се аргументираха с недоволствата на земеделски стопани и строители.
Двете родопски общини са отхвърлили предложенията за разрешаване на съгласуването на ПУП и парцеларните планове за линейни обекти на техническата инфраструктура извън населените места. На извънредна сесия по тази единствена точка съветниците в Момчилград са отказали да дадат това разрешение, изтъкнали аргументи в защита на земеделските площи и настояли за нов вариант на маршрута на газовото трасе, твърди общински служител.
Присъствали са и кметовете на 6-те села, през землищата на които е планирано да преминават 12 километра от тръбата. Те са изразили опасенията на местното население, че проектът ще отнеме и повреди нивите, ливадите и пасищата, които са маломерни заради спецификата на планинския район.
Газопроводът, който трябва да свърже Гърция през Кърджали с Димитровград, по проект трябва да минава през землищата на селата Балабаново, Седлари, Върхари, Садовица, Загорско и Птичар в община Момчилград.
Въпросът с трасето на газопровода предстои да бъде обсъден и на предстоящото заседание на общинските съветници в Кърджали.
Газова връзка през границата с Гърция при прохода Маказа ще осигури за България доставки от находището Шах Дениз в Азербайджан, а така страната ни ще намали зависимостта си от Русия, коментираха миналата година политици и местни жители.
Също през 2013 г. управителят на гръцкия регион Източна Македония и Тракия Аристидис Янакидис заяви, че докладът за ОВОС на проекта вече е готов и е създаден българо-гръцки консорциум „Интерконектор”.
България е представена в него с БЕХ, а Гърция – с държавната компания за пренос на природен газ ДЕПА в консорциум с италианската „Едисон”. За изграждането на 180-километровия газопровод ЕС осигури съфинансиране от 45 млн.евро.
Проектът стана възможен, след като азербайджанският газов консорциум Шах Дениз ІІ избра проекта за Трансадриатическия газопровод /ТАП/ за доставки към Европа, заобикалящи Русия и след като отпадна проектът за Набуко-Запад.
ТАП трябва да пренася газ от гръцко-турската граница към Италия, но минава през Гърция близко до границата ни и през Албания, а после и под Адриатическо море.
Е, като няма парче от мазната баница и за „наште момчета“, да няма доставки на газ ли?