България няма да получи нито евро от ЕС за водното бедствие в Централна и Североизточна България. Това стана ясно, след като страстите от преживения ужас
Автор: Илияна Христова
се поуспокоиха и започна да се прави преглед на щетите. Проблемът е, че България не може да покрие критериите на съюза за отпускане на помощ.
Съвсем от скоро в ЕС функционира нов фонд за помощи при бедствия – “Солидарност”. Това дава възможност за покриване на поражения при регионални бедствия. За целта обаче щетите трябва да са на стойност най-малко 1.5% от брутния продукт на пострадалия регион.
Това означава, че в Североизточния регион на планиране трябва да се докажат щети за около 60 млн. евро. Към момента те са много по-малко – около 23 млн. лева във Варна и 30 млн. лева в Добрич. За да разчитаме на европейска помощ, тази левова прогнозна стойност трябва да нарасне повече от два пъти в евро.
Ясно е, че финансовият праг няма да бъде покрит в Североизточна България. Пари няма да получи и Северният централен район, тъй като бедствието засегна единствено Велико Търново. Щетите там, отнесени към европейските критерии, са минимални.
Възможността да се кандидатства по фонд “Солидарност” бе спомената от Кристалина Георгиева при посещението си в “Аспарухово” веднага след трагедията. Още тогава стана ясно, че това е само хипотеза.
Но дори щетите в Североизточна България да надхвърлят 60 млн. евро, процедурите за отпускане на помощ са сложни – подава се заявление, извършва се оценка, евентуално се покриват част от загубите. Процесът отнема месеци. Дори в самите правила на фонда е уточнено, че това не е механизъм за бърза реакция.
България може да кандидатства и по още една линия – Европейският механизъм за гражданска защита. До момента не го е направила. Най-вероятно няма да го стори, защото ЕС е въвел още едно условие за отпускане на помощи – националният бюджет да не може да се справи сам.
Теоретично погледнато, 50-60 млн. лв., колкото са сегашните щети, не са проблем за хазната на която и да е страна членка. Затова се очертава България да пие една голяма студена вода по отношение на европейската парична помощ.
На заседанието си в началото на юли българското правителство направи нещо шокиращо – раздаде 28 млн. лв. за бедствия, но не отпусна и лев на пострадалите Варненска и Добричка област.
Въртим се в омагьосан кръг - кабинетът не помага на пострадалите райони, а след като сам не го прави, ЕС също няма да отпусне помощ, тъй като той съдейства само при изчерпани национални възможности.
Българските министри дължат отговор защо постъпват по този начин при наличието на и без това сложни брюкселски процедури. Брюксел също трябва да бъде попитан защо приема неизпълними критерии при помощ след бедствие. Колкото по-високи прагове поставя, толкова повече националните правителства ще се мъчат да раздуват щетите. Но и да питаме, никой няма да ни отговори.
На място По 300 лв. помощ от варненския общински съвет ще получат 405 пострадали домакинства от “Аспарухово”. Бедственото положение в квартала не бе отменено и тази седмица. Група недоволни граждани се оплакаха, че са подали жалби в Административния съд заради принудително изселване. Повечето им съкварталци обаче смятат, че евакуацията и събарянето на рисковите сгради е наложително. Община Варна бутна около 100 обекта, предимно домове и търговски обекти.