Тракийските храмове в района на пловдивското село Старосел се рушат, а при някои от тях дори има риск от затрупване на хора.
Автор: Здравка Христова
Туроператори вече обмислят да изключат посещенията на уникалните древни паметници, тъй като храмът с колоните на могила „Хоризонт“, култовият комплекс „Четиньова могила“ и тракийската владетелска резиденция на връх Кози грамади са в окаяно състояние. Кметът на Старосел Иван Жутев алармира, че основната носеща конструкция на Четиньова могила е разрушена в източната си част. Крепидата е с обиколка над 240 метра, а на места е с височина до пет метра. Поради тези си размери тя не може да издържи тежестта на могилния насип, който е натежал още повече заради проливните дъждове тази пролет.
Жутев припомня, че проблемите с крепидата не са от днес. Преди четири години големи каменни блокове пропадат и се откъсват. Никой представител на властта обаче не взема отношение и така процесът на рушене на древното културно и историческо наследство продължава.
В същото време интересът на туристите към обекта е голям. През последните 12 години комплексът „Четиньова могила“ е бил посетен от над 300 000 души от целия свят. Кметът предупреди, че не по-розово е и положението с култовия храм в могила „Хоризонт“. Преди година общината в Хисаря се опитва да укрепи с дървени подпори могилния насип. Но тежестта на пръстта е голяма и има опасност тя да затрупа култовия храм.
Цяла гора е израснала върху резиденцията на тракийските царе на връх Кози грамади. Кметът онемял, когато миналия месец посетил обекта заедно с проф. Иван Маразов и негови студенти и видял там буйната растителност. На мястото на дворцовата зала избуяват храсти и дървета, високи повече от три метра.
Натискът на земните маси, натежали от проливните дъждове тази пролет, все повече и повече съсипва уникалния обект. Центърът на парадния вход се е изместил поне с 20 градуса, а щерните за вода, част от крепостната стена и сложните системи от улеи са изчезнали.
Няколко милиона лева са нужни за първоначалното укрепване на тракийските храмове, но това не е по силите на бюджета нито на Старосел, нито на общинския център Хисаря. По думите на кмета Жутев до есента трябва да се направи експертиза от Националния институт за недвижимото културно наследство и поне грубо укрепване на обектите, което ще струва към 500 000 лева.
Кметът се моли на министъра на културата, на директора на Националния институт по недвижимото културно наследство и ръководителите на всички, свързани с проблема ведомства, да направят нужното за укрепване на храмовете. Нека дойдат и видят как уникални съоръжения, запазени непокътнати под земята цели 25 века, сега се рушат и си отиват, казва Жутев. Той настоява следващото правителство да направи необходимото за включването на тракийските паметници в Старосел в списъка на ЮНЕСКО.