Бизнесмен дари ценна колекция на добричкия музей


Бизнесмен дари ценна колекция на добричкия музей
11 Юли 2014, Петък


С уникални картички от освобождението на Северна Добруджа през 1916 г., операцията на Трета българска армия на добруджанския фронт

Автор: Пламен Николов

и ценни документи, свързани с Първата световна война, се сдоби Регионалният исторически музей в Добрич.
Редките експонати са закупени за фонда на музея с лични средства от добричкия бизнесмен Младен Матеев. Преди половин година историците работници научават, че колекционери от София се готвят да продадат интересна сбирка с картички и снимки.
От музея се свързват с колекционера и успяват да го убедят да продаде цялата колекция, вместо да я разпродава на парче. Но продавачът поискал сума, която е непосилна за музейния бюджет. Тогава местният бизнесмен Младен Матеев се съгласява да даде нужните пари.

След преговори колекционерът е спазарен да се раздели с фотографиите за сумата от 2700 лв. Добруджанските музеи досега са разполагали само с единични картички от Първата световна война. А закупената колекция съдържа 74 изключително ценни фотографии.
Благодарение на тях ще може да бъде осветлен и съхранен за поколенията един исторически момент, който до неотдавна бе неглижиран – освобождението на Северна Добруджа от Трета българска армия през Първата световна война. Ценните фотоси ще намерят място и в подготвяния албум със снимки, посветен на освобождението на Добруджа от румънска окупация.

За мен това дарение е лична потребност и дълг към предците ми, които са от Северна Добруджа и са били изселени от родните си места по силата на Крайовската спогодба, сподели Младен Матеев.
Това е и нашата отговорност към поколенията, за които трябва да бъде съхранен споменът, добави бизнесменът.

Сред експонатите има няколко, които не са свързани с Първата световна война, но са изключително интересни от историческа гледна точка. Една от фотографиите показва жътва с камили в Добруджа. Друга пък е коледна картичка от 1899 г. със снимка на Българското общество в Тулча, изпратена до директорката на Девическата гимназия във Варна.

Изображенията са били изпращани от участници във войната на техни близки. Те показват предимно позиционната война на Добруджански и Серетския фронт. Сравнително по-малко са снимките от бойните действия като тези на германската артилерия при Кубадинските позиции и боевете при Акбунар, разясни Радослав Симеонов – уредник в отдел „Нова история” на добричкия музей. Особено ценна според него е снимката на българския войнишки паметник в Черна.

При проведените експедиции в Северна Добруджа е бил открит неговият кръст, на който пише “Вечна им памет”. Сега имаме възможност да видим как е изглеждал паметникът преди да бъде разрушен, каза Радослав Симеонов.
В колекцията са намерили място и 2 пропагандни румънски картички, представящи версията на съседите ни за вероломното нападение срещу България през 1913 г. и окупацията на Добруджа, чийто край е сложен 3 години по-късно със светкавичната военна операция на Трета българска армия.

Освен фотографии, е откупен и брой на в. “Дунав” от 1 юни 1917г., издание на Дунавската българска армия. Може да се види и един от ежедневните бюлетини на Щаба на действащата армия, в който се съобщава за хода на военните действия. Бюлетинът носи дата 24 януари 1917 г.
Колекцията представя една пъстра картина на Северна Добруджа. Фотографиите ни показват повече от 30 населени места. Те са уникални, защото повечето от тях досега не са били известни и не са били притежание на нито един научен фонд в страната.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки