Водата, която тече от чешмите в Симеоновград, е черна от високо съдържание на мангана в нея
20 Юли 2014, Неделя
Не за първи път хората в Симеоновград излизат на протест заради лошата питейна вода. И досега никой обаче не им обръща внимание.
Автор: Христо Христов
По време на всяка предизборна кампания политиците им обещават, че ще построят пречиствателна станция, но след като стъпят в парламента забравят за дадената дума.
Нетърпимостта на жителите на малкото градче ги изкара тия дни на улицата. На общоградско събрание симеоновградчани приеха колективна жалба, която ще изпратят до ДКЕВР с искане водата да бъде обявена за непитейна и цената й да бъде намалена драстично.
Какъв ще бъде резултатът засега не е ясно. Ако има нещо, което е сигурно, то това е, че водата в Симеоновград не става за пиене. Хората не я ползват дори за готвене. Живителната течност е пълна с манган. Според ВиК-Хасково обаче тя е годна за пиене, защото в края на 2013 г. и началото на 2014 г. тежкият метал бил в нормите. Но повечето жители слагат на чешмите си тензух, който почернява за броени минути.
Наш екип с очите си се увери, че цветът на водата варира от бледожълта до тъмнокафява. Симеоновградчани разказват, че след къпане с нея децата им получават обриви по кожата, които впоследствие се разраняват и се инфектират.
Парадоксално е, че през 2007 г. заради изобилието от манган бившето ХЕИ обяви водата в Сименовград за негодна. Оттогава досега никой не е построил пречиствателна станция и не е направил нищо за подобрение на качеството й, а сега от водното дружество заявяват, че всичко е наред.
Разгневени майки предложиха на общоградското събрание ръководителите на ВиК-Хасково да доведат децата си в Симеоновград и да се грижат за тях с тази вода. Водните специалисти признават, че завишение на отровния метал е имало, но само през април и май.
Местните жители масово подават жалби. До момента прошения са написали над 300 души. Но те трудно стигат до адресата си. През миналата седмица Валентина Гецова пристигнала във ВиК с 202 поименни жалби, но от там отказали да ги приемат, защото не била упълномощена. От водното дружество препоръчали писмените оплаквания да се пуснат по пощата. Жалбоподателите се чудят защо това е възможно, след като пощенските служители също не се явяват упълномощени. Хората вече са се консултирали с юрист, който ги е уверил, че могат да заведат съдебно дело.
Оказва се, че има изработен проект за изграждането на пречиствателна станция. Дори през 2009 г. е бил подписан договор за строежа й. Година по-късно обаче той е прекратен без да има яснота защо. За да заработи станцията, са необходими около 5 милиона лева. Засега обаче тези пари ги няма.
Така единственото спасение на хората в Симеоновград е да си купуват минерална вода от магазина или да ходят до село Свирково, където да си пълнят бутилки с живителната течност от едно тамошно изворче. За някои обаче е непосилно да отделят от бюджета си по 100 лв. на месец за бутилирана минерална вода. Затова местните жители настояват поне да се свали цената на негодната вода.
В момента за един кубик те плащат 2.48 лв. Симеоновградчани се опитват да докажат, че реалната цена на черната вода в чешмите им е 19 ст. От ВиК обаче не са склонни изобщо на такава сума. Тяхната разценка се явява себестойността на водата за цялата област. Има разходи, помпените станции работят непрекъснато – поясняват от тамошното водно дружество.
Засега в Симеоновград няма и водоноски. Такъв вариант използват хората в Меричлери вече 4 години. Там пък през 2010 г. година водата бе забранена за консумация заради превишено съдържание на арсен.