Има ли връзка между постоянния глад, световъртежа и кръвната захар?
Надежда Рускова, Русе
Автор: доц. д-р Гео Нешев
Неслучайно читателката ни се вълнува от въпроса дали повишеното чувство за глад, съпътствано със световъртеж, не е тревожен сигнал, че е заболяла от диабет. Точният отговор на този въпрос е „и да, и не“. Защото тези оплаквания могат да бъдат симптоми и на редица други заболявания.
Но да се върнем все пак на диабета. Основни негови симптоми са: често уриниране, повишено количество отделена урина, силна жажда, суха и сърбяща кожа, постоянен глад, замъглено зрение, сънливост, гадене, отделяне на захар в урината (главният симптом). Други признаци на заболяването са изтръпване на долните крайници и гъбични инфекции по гениталиите. Наличие на захарен диабет трябва да се подозира при хора със затлъстяване, с първостепенен родственик със захарен диабет тип 2, при жени, родили едър плод над 4 кг, при пациенти с хипертония с повишени триглицериди или понижен „добър“ холестерол и др.
Повишеното чувство на глад, известно още като булимия или „вълчи глад“, настъпва на пристъпи и представлява мъчително състояние, съпроводено нерядко с болки „под лъжичката“. Булимията обикновено се съпровожда с рязка слабост на организма, достигаща рядко до загуба на съзнание. Тя изисква употребата на извънредно големи количества храна (полифагия) и е свързана със силно възбуждане на центъра на глада поради бързо обедняване на кръвта от хранителни вещества („гладна кръв“).
В най-тесен смисъл на думата полифагията пък представлява поглъщане на ненормално голямо количество храна, обусловено от едно или друго заболяване. Тя се наблюдава и при засилена потребност от храна от организма (например при юноши в периода на усилен растеж или при лица, подложени на продължително гладуване) и разбира се при явно патологически процеси – на първо място захарен диабет (особено при т.нар. негова „тлъста форма“), при базедова болест, при някои психичноболни, хистерия и неврастения. Апетитът се увеличава драстично и при язвено болни и при гастрити с повишена киселинност на стомашния сок.
И все пак най-честата причина си остават промените в обмяната на въглехидратите (глюкозата) в организма, които могат да бъдат с повишено или понижено количество. В основата на болшинството случаи на булимия лежат разстройства от страна на централната и периферната нервна система, под формата на понижена или повишена функция на отделни техни части.
Лечението на булимията изисква преди всичко въздействие върху причинилите я болестни изменения в организма. Задължително се налага въвеждането на правилен режим на хранене (в строго определени часове), честото приемане на неголеми количества храна, както и обичайните методи на лечение на нервната система.
Световъртежът, от който също се оплаква читателката, не може да бъде признак на възникващ диабет. Но е признак на редица заболявания на централната и периферната нервна система. Така че отговор на въпроса дали при тези оплаквания има съмнения, че боледува от диабет може да се даде само след съвременни изследвания от опитни специалисти.