МЗХ продължава агонията в животновъдството


МЗХ продължава агонията в животновъдството
05 Август 2014, Вторник


Институтът за агростратегии и иновации се обяви категорично против предложените от МЗХ схеми за обвързана подкрепа за животновъдството – за крави, юници,


овце, кози и биволи. Министерството продължава агонията в сектора, от която ще страдат всички български потребители, посочват анализаторите. В желанието си да угоди на много малка част от представителите на животновъдния бранш, МЗХ продължава да подпомага не само коректните животновъдни стопани, но и такива, които и в момента са в сивия сектор, посочват от Института.

Ефектът от раздаването на близо 32 млн. евро всяка година за млечни крави, без каквито и да било изисквания в замяна, което би донесло по 250 лв. на крава (досега субсидията беше по 200 лв. на глава животно) е твърде спорен. Според разчетите на МЗХ допълнително ще се получават по още 157 лв. на животно и по линия на преходната национална помощ. Колко трябва да е субсидията обаче все още не е ясно, защото и в момента приблизителната калкулация за отглеждането на една крава, овца, коза, или бивол, а оттам – и каква част да се покрива от субсидията, - липсва, смятат анализаторите.

Според тях предлаганите схеми ще продължат да подпомагат развитието на сивата икономика при производството на мляко – няма да се изисква фактура, единствено идентификация и регистрация на животните в Интегрираната информационна система на Българската агенция по безопасност на храните. За да се получат въпросните 250 лв., няма да се изисква нищо повече от това да имате млечни крави.

Има доста примери на виртуални стада и едно животно много лесно може да бъде едновременно и млечна крава, и месодайна – в зависимост от това колко повече субсидия може да се вземе за нея. От следващата година отпадат млечните квоти, което означава, че количеството мляко няма да се контролира. Ще се въведе изискването да се сключва договор между производителя и преработвателя на мляко. В него обаче количества няма да се посочват, а само цена. Следователно колко произвежда една крава и дали количествата отиват за преработка или се продават на тъмно, ще остане неясно.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки