Вече 6 години страдам от шум в ушите, който с времето става все по-силен. Досега съм изпила много лекарства, но нямам подобрение.
Автор: доц. д-р Гео Нешев
Как се лекува този проблем?
Лина Христова,
с. Пъстрогор, Хасковско
Шумовете в ушите биват обективни и субективни. При първите шумът се чува както от болния, така и от изследващите и може да бъде записан. Шумовете могат да бъдат породени от промени в кръвоносната система на черепа (аневризми, стенози) и имат пулсиращ характер. Те обаче могат да се породят и от промени в слуховия орган (съкращения на мускулите на ухото) и се характеризират като „пукане“.
По-чести са субективните шумове, които се възприемат само от болния и не могат да бъдат обективизирани. В редица случаи те се свързват, както се посочи, със заболявания на средното и вътрешното ухо, на слуховите пътища, шипове в шийната област, хипертония и други.
Шумът е характерен симптом при възпалителни заболявания на ухото. Така при остър среден отит при възрастни хора се появява високочестотен характерен шум, придружен с намаляване на слуха. Освен това появилият се шум е с висока тоналност и субективно чувство за бързо нарастване силата на звуковия дразнител до неприятно усещане (дори болка). Симптомите при това заболяване на вътрешното ухо – лабиринтит, са резултат от увреждане на слуховия и вестибуларния анализатор. Ето защо успоредно с шума могат да се появят световъртеж, гадене, повръщане. Наблюдава се и спонтанен нистагъм (вибрация) на окото, който в началото е насочен към болното ухо. Намалението на слуха е от звукоприемен характер – засегнато е възприемането на високите тонове.
Невъзпалителното заболяване на лабиринта, известно като болест на Мениер, също протича с шум и намаление на слуха в едно от ушите. Причините за описаната болестна симптоматика са разнообразни: травми, съдови, токсични (вируси, ототоксични антибиотици) и други.
Отосклерозата е невъзпалително заболяване на средното ухо, от което боледуват предимно млади жени. Често има наследствена обремененост, но се обостря и по време на бременност. Започва от едното ухо с шум и намаление на слуха, като постепенно се засяга и другото. Болните чуват по-добре в шумна обстановка.
Така наречените остри транзиторни исхемични атаки представляват разстройства на мозъчното кръвообращение. При тях се регистрират шум в ушите, преходна глухота, световъртеж, нистагъм и преходни огнищни неврологични симптоми. Пациентите, прекарали тези атаки обаче, имат повишен риск за развитие на мозъчен инфаркт през следващите години.
Лечението на шума в ушите е медикаментозно и трябва да се извършва от опитни специалисти. Напоследък се прилагат и методите „акустична терапия“ и „нискочестотни магнитни импулси”. Профилактиката е важен елемент в борбата с транзиторните исхемични атаки и се свежда до борба с рисковите фактори: артериална хипертония, тютюнопушене, захарен диабет, сърдечни заболявания, наднормено тегло и други.