Ваксинацията на животните ще струва близо 6 милиона лева
Заради епидемията от болестта син език се подготвя допълнителна минимална помощ de minimis в размер около 10-15 млн. лв., специално за овцевъдството. Тя ще се предоставя за предотвратяване на евентуални пропуснати ползи, съобщи аграрният министър Васил Грудев.
„Намерили сме целия необходим финансов ресурс за компенсиране загубите на стопаните, допълни той и припомни, че първият случай на син език е възникнал на 24 юни т.г. в Ивайловград. До края на юли заболяването е констатирано в 22 области на страната. Министърът обеща, че разходите за дезинфекция ще бъдат поети от държавата.
За да бъдат облекчени и да не търпят санкции занапред, тези стопани, които кандидатстват за национални доплащания за глава животни, ще подават документи веднъж месечно в разплащателна агенция за броя на умъртвените животни.
Стопаните, чиито животни са засегнати от заболяването син език, ще получат обезщетение от средна пазарна цена по данни на НСИ. Очертава се сумата от 150-250 лева на глава животно. Животните от племенните стада, които са пострадали, ще бъдат оценени от комисия от Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството.
Стопаните у нас ще получат компенсации и за непреките загуби от заразата. Кога точно ще стане това, засега не е ясно. Осигуряването на ваксини за справяне с болестта син език у нас ще струва около 5,5 милиона лева. Цената на една ваксина е 55 евроцента, съобщи зам. изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните д-р Радослав Карабаджаков.
За отпускането на ваксините има принципна договорка с Европейската комисия, която предстои да бъде потвърдена на среща на 3 септември. Същия месец трябва да се направи ваксинирането на незаболелите животни.
Напролет ваксина ще бъде поставена на всички едри и дребни преживни животни у нас. Половината от сумата за ваксинирането ще бъде поета от националния бюджет, а останалите 50 на сто - от Европейската комисия.
Починалите от болестта син език животни у нас до момента са 3074, каза д-р Карабаджаков. Най-големите огнища на заразата са в областите Кърджали, Хасково, Сливен, Пловдив, Бургас и Ямбол.
Засега незасегнати са стопанствата само в Северозападна България. В нашата ферма умряха крава и овца, други десетина овце са болни и сме дали кръвни проби, казаха братята фермери от Сушица Иван и Марин Ангелови. В тяхното стопанство миналата седмица бе направена дезинсекция против комари, които са разпространители на заразата.
Специална машина разпръсна препарат в обора, край торищата и местата около поилките. В момента тече процедура за диагностична апаратура, с която да се изследват кръвните проби от животните. Очаква се тя да приключи до идния вторник и да започнат изследванията на пробите.
Екарисажите у нас работят на пълен капацитет за унищожаване на починалите животни, а кметовете са инструктирани да определят площадки за загробването им.