През по-голямата част от септември агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво време, с валежи около и над нормата,
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
които сериозно ще възпрепятстват жътвата на слънчогледа, освобождаването на площите от по-ранните хибриди царевица, провеждането на дълбока оран и предсеитбените обработки на площите, предвидени за засяване с есенни култури.
Поради тази причина на много места в страната през първото десетдневие на септември ще бъдат пропуснати оптималните агротехнически срокове при сеитбата на зимната рапица, маслодайна култура, която през последните години бележи значително увеличение на засетите площи у нас.
Краткотрайно стабилизиране на времето и подобрение на условията за провеждане на сезонните полски работи се очаква около средата на месеца.
В края на второто и през повечето дни от третото десетдневие прогнозираното влажно и хладно за сезона време ще бъде предпоставка за развитието на патогени, причиняващи гниене - сиво гниене по гроздето, късно кафяво гниене по плодовете на есенно-зимните сортове овошки, което допълнително ще влоши качеството на плодовата и гроздова реколта. Тази година гроздовата реколта е компрометирана от масовите зарази с мана и оидиум (брашнестата мана).
През септември последните етапи от развитието на късните полски култури ще протичат при температури около и под климатичните норми. В края на второто десетдневие късните хибриди царевица от група 800-900 по класификацията на ФАО ще встъпят във восъчна зрелост. През третото десетдневие при памука ще се наблюдава масово фаза узряване.
В края на второто и през третото десетдневие ще се наблюдават типичните за края на лятото и началото на есента преходни промени в агрометеорологичните условия, с по-ниски минимални температури (от порядъка на 3-4оС ). През третото десетдневие на места във високите полета и затворените котловини не се изключват слани, което трябва да се има предвид при прибиране на зеленчуковите култури, подлежащи на осланяване.