Това лято беше прекалено дъждовно и освен наводненията, се създадоха условия за разпространението на такива сериозни болести като тези,
Автор: доц. д-р Гео Нешев
причинявани от ухапване на кърлежи. Кои са най-опасните от тях?
Геновева Михайлова,
Нови пазар
Особено разпространена в последно време се оказа съвсем небезобидната Лаймска болест. Неин причинител е спирохетата Борелиа бургдорфери, която се пренася с кърлежите. Болестта се характеризира с три стадия на протичане. Първият е кожен обрив, който започва като малък червен оток и се разраства до широк червен кръг. Наблюдават се главоболие, тръпки, треска, схващания на мускулите. Вторият стадий се проявява сравнително по-късно с оплаквания от сърдечносъдовата, нервната и скелетно-мускулната система. Третият се изразява в болезнени отоци в ставите, мускулни болки, възпаления на сухожилията.
Така наречените „кърлежови петнисти трески“ са наблюдавани в различни географски райони. Най-важна за нас е Средиземноморската (Марсилската) треска, която се предизвиква от микроорганизма рикетция. Той заема сродно място между бактерии и вируси, и се разпространява пак от кърлежи. Заболяването започва с висока температура, болки в ставите, стомашно-чревни симптоми, увеличение на лимфните възли. Към 3-4-тия ден се появява обрив по тялото, който бързо обхваща крайниците, включително дланите и ходилата. Наблюдава се често увеличение на черния дроб и далака.
Ку-треската се причинява също от рикетции, но резервоар на инфекцията са кърлежите, дивите и домашните животни, сламата, вълната, кожите. Човек се заразява обикновено чрез вдишване на замърсен въздух или ако пие непреварено мляко (пастьоризацията не убива причинителя!). Боледуват главно хора на село и работещи в кланици и лаборатории.
Кримската хеморагична треска е тежко заболяване, което се причинява от вирус, паразитиращ трайно в кърлежи. Човек се заразява при ухапване от тях, както и от контакт със смачкани инфектирани кърлежи (при чистене на добитък). Оплакванията на заболелите от инфекции, пренесени от кърлежи, в общи линии съвпадат.
Характерни са в повечето случаи високата температура, обривите, болките в ставите и мускулите. При хеморагичната треска се явяват и кръвоизливи по кожата, лигавиците и вътрешните органи.
Диагнозата и лечението на описаните заболявания са работа на медицински квалифициран персонал.
Все пак, вземайки предвид, че живеем в ХХІ век, ще припомним, че освен тривиалните илачи (безспорно евтини), съществуват и модерни средства за лечение, между които са антибиотиците като новите представители на макролидите Сумамед, Рулид, цефалоспорини трето и четвърто поколение, оксихинолонови производни и др. Що се отнася до профилактиката, изходът е в скъпо струващите, но единствено ефективни дезинфекционни средства.