а – нормална слизества обвивка на дебелото черво (в разрез); б – възпалително-дистрофични изменения, обусловени от наличието на колит
18 Септември 2014, Четвъртък
Какво представлява колитът?
Верка Георгиева, Пловдив
Автор: доц. д-р Гео Нешев
Колитът е сериозно заболяване, което представлява възпаление на слузестата тъкан на дебелото черво. Различават се остър и хроничен колит.
При острия колит дебелото черво се засяга от възпалителен процес едновременно с тънкото черво (ентероколитис акута). Заболяването се причинява главно от различни инфекциозни агенти (най-честа причина е базиларната дизентерия), диетични грешки, хранителни токсикоинфекции, при общи инфекции (тиф, грип, пневмония), при употребата на обилно количество дразнеща и зле приготвена храна и т. н.
Клинично острият колит се характеризира с остро начало, с коликообразни болки по хода на дебелото черво, с диарични изпражнения. При инфекционните колити се установява и повишение на температурата.
За възстановяването на хроничните колити също играят роля най-разнообразни причинни фактори: инфекциозни агенти, токсични вещества (олово, живак), заболявания на щитовидната жлеза, нарушения в храненето, алергични и имунни механизми, разстройства на нервната система и др. Независимо от причинители, най-главните клинични признаци са общи при различните видове хронични колити. Те се групират в няколко синдрома: болков, диспептичен, диаричен или запек, кръвоизливи.
Болковият синдром при хронични колити е почти постоянно явление. Болките обикновено са локализирани в тази част на корема, където е разположен заболелия сегмент от дебелото черво. Те биват различни по сила, имат характер на колика или пък са постоянни и тъпи. Често пъти са свързани с акта на дефекация.
Диспептичният синдром включва липсата на апетит, горчив вкус в устата, тежест в корема и подлъжичната област, газове, куркане на червата, подуване на корема и др. Той се установява при почти всички болни от хроничен колит.
Диаричният или констипационен (констипация-запек) синдром се изразява в диария, запек или редуване на запек с диария.
Чревните кръвотечения биват окултни (скрити) и явни, обилни. Когато се касае за кръвоизлив от дебелото черво, кръвта запазва обикновено червения си цвят. Масивни кръвотечения до дебелото черво се наблюдават най-често при полипи и хематоми, рак на дебелото черво, хроничен язвен колит и хемороиди. При болни с улцерохеморагичен колит или рак на дебелото черво често кръвта е примесена с гной.
Прогнозата на хронични колити по отношение на живота е добра, но по отношение на излекуването е съмнителна, тъй като всяко нарушение на хранителния режим, различните инфекции и психични травми водят до нови изостряния. Трудоспособността на болните е ограничена. Необходимо е те да имат възможност за спазване на диетичен режим.
Впрочем диетичният режим лежи в основата на профилактиката на колитите по принцип, както и в избягване на изброените по-горе причинни фактори. Особено важни са правилното лечение на болните от опитни специалисти – гастроентеролози, и тяхното проследяване. Абсолютно са противопоказни всякакви методи на алтернативната медицина!
От изключително значение е спазването на режим без психични травми и със строга диета. Препоръчва се употребата на следните храни: мляко, крехко, варено на пара или печено месо, сокове от плодове и зеленчуци, пасирани недразнещи зеленчуци, чай от боровинки, ябълкова диета. Храната трябва да се приема на части – 4-5 пъти дневно по малки количества, в добре приготвен вид, но да бъде кашава.
Препоръчва се и балнеолечение, като най-подходящи за целта са курортите Хисаря, Велинград, Сливенски минерални бани, Наречен, Меричлери и др. Подходящо е и физиотерапевтично лечение чрез електролечение, топлолечение и клизми с ленено семе и лайка.