На 77 години съм и имам перде на очите. Как се лекува това заболяване?
Верка Порлидалиева, Пловдив
Автор: доц. д-р Гео Нешев
„Старческото перде“ медиците наричат катаракта. Това е двустранно заболяване, при което по различен начин лещата на окото потъмнява. Тя бива няколко вида:
Вродена катаракта. Характеризира се с потъмняване на лещата, което е налице още при раждането или скоро след това. Може да е едностранна или двустранна, с частично или пълно потъмняване на лещата. Понякога може да се придобие след боледуване от рахит, рубеола или вирусни заболявания.
Страческа катаракта. Това е най-разпространеният тип. Развива се след 50-годишна възраст, като оплакванията са свързани с намалена острота на зрението. От значение е фактът дали помътняването се развива в централната или в периферната част. В късните стадии обикновено зрителната острота спада само до светоусещане.
Комплицирана катаракта. Тя се развива следствие нарушаване на физиологичните процеси в лещата поради друго очно заболяване – увеит, глаукома, отлепване на ретината. Обикновено помътняването започва от задните части и постепенно обхваща цялата леща.
Патологична катаракта. Това е двустранна катаракта, която се развива при общи заболявания като захарен диабет, синдром на Даун, намалена функция на околощитовидните жлези, атопичен дерматит и др.
Травматична катаракта. Обикновено причината е нарушаване целостта на лещената капсула, най-често при прободни наранявания на окото, без или с наличие на чуждо тяло. Лещата помътнява бързо. Възможна е и появата на инфекция и възпалителен процес или повишаване на вътреочното налягане поради запушване на пътищата за отток на вътреочната течност. Освен помътняване, травмата може да причини и промяна в положението на лещата, сублуксация или луксация в стъкловидното тяло или по-напред.
Радикалното лечение на катаракта по принцип е оперативно. Опитите да се предотвратят чрез медикаменти някои от химическите промени, водещи до потъмняване, не са особено успешни. Въпреки това, с цел забавяне развитието на заболяването, в началните стадии се прилагат различни очни капки, но само по лекарско предписание. Днес модерната микрохирургия предлага екстракция с вграждане на вътреочни лещи. НЗОК обаче не плаща консумативите за тази операция.