Първи фестивал на аронията ще се състои в Пловдив, съобщи Благовеста Крачанова, чийто баща е един от изследователите на ценното растение у нас.
"Арония фест" ще се проведе на 27 септември от 10,30 ч. на пл. "Стефан Стамболов”.
В рамките на форума са замислени работилници за децата, състезания и забавни игри, чиято цел е да се представят изключителните качества на аронията. Малките ще имат възможността да опитат вкусните и здравословни нектари и сокове от плода, а всички останали гости – да научат защо той притежава повече ценни вещества от останалите плодове.
Аронията навлиза в България през 70-те години на ХХ век благодарение на д-р Мара Малеева. Като лекар, тя настоява растението да бъде внесено от Северна Америка и да започне проучването на неговите качества за профилактика на раковите заболявания.
Лабораторните изследвания у нас продължават от 1978 до 1984 г., когато се създават първите насаждения и започва производството на сиропи. Най-голям принос за проучването на аронията у нас има проф. Христо Крачанов, преподавател в тогавашния Висш институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив.
Изследванията му показват, че растението е с богато съдържание на полифеноли и витамините C, A, P, както и от групата B (В1, В2, В6) и фолиева киселина. Отглежда се без изкуствени торове и пръскане.
Плодовете на аронията са естествен източник на антиоксиданти. Те са полезни за децата, защото ограничават инфекциите чрез задържане размножаването на бактериите и вирусите, укрепват имунната система.
Комбинирана с пектин, аронията спомага за освобождаването на организма от токсините и понижава нивата на лошия холестерол, посочи Благовеста Крачанова. През последните години растението се отглежда на много места у нас, а добивът от декар е около 1 тон.