През октомври чрез качественото провеждане на сезонните агротехнически мероприятия в овощните градини може да се ограничи разпространението на редица болести
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
и неприятели по плодните дръвчета.
Чрез есенната оран се унищожават зимуващите в почвата причинители на болести (струпясване, червени листни петна и др.) и неприятели (плодови оси, листоминиращи молци, черешова муха, листозавивачки и др.). Почвообработките в овощните градини се извършват на различна дълбочина в зависимост от типа на подложките на овощните култури. При силно растящи подложки и по-дълбоко разположена коренова система есенната оран се извършва на по-голяма дълбочина (25-35 см), а при слаборастящите – не по-дълбоко от 10-20 см.
През есента растителните остатъци, закържавелите дървета, загнилите и мумифицирали плодове трябва своевременно да се унищожават, тъй като те са благоприятна среда за презимуване на много патогени и вредители.
В началото на октомври при крушата при установяване наличие на крушов пъпкопробивач, при плътност над икономическия праг на вредност (5-6 бръмбара на дърво), се препоръчва третиране с някои от посочените инсектициди. Нуреле Дурсбан – 0,06%, Вазтак нов 100 ЕК – 0,02%, Карате Зеон – 0,02%, Децис 2,5 ЕК – 0,03% и др.
Борбата срещу този неприятел е ефикасна само срещу възрастните форми в началото на есента. По-късно ларвите на крушовия пъпкопробивач се развиват в пъпките и повредите се откриват чак през пролетта, когато борбата срещу тях е невъзможна.
През октомври в ябълковите и крушовите насаждения, след прибиране на плодовете, преди листопада, се препоръчва пръскане на овошките с 5% разтвор от карбамид. С това третиране се ограничава заразата от струпясване.
При костилковите овощни видове, след листопада се извършва пръскане с 2% бордолезов разтвор срещу бактериалното изсъхване, къдравост по прасковата, сачмянка и ранно кафяво гниене по кайсията, черешата и вишнята.
Растежът и плододаването на овощните култури през следващите години до голяма степен зависи от есенното торене.
Фосфорните и калиевите торове (60-80 кг/дка двоен гранулиран суперфосфат, 40-80 кг/дка калиев сулфат) се внасят в почвата с дълбоката оран (35-40см) през 3-4 години. През есента се внася от ¼ до 1/3 от предвидената норма (15-20 кг/дка ) азотен тор. При наличие на оборски тор препоръчителната норма е 4-6 тона на декар.