В историческите документи са регистрирани стотици имена на българи, участвали в освобождението на Гърция


В историческите документи са регистрирани стотици имена на българи, участвали в освобождението на Гърция
14 Април 2025, Понеделник


Проявената от предците ни солидарност с хората от южната ни съседка ни обединява повече от всичко

Автор: Проф. Пламен Павлов

Поводът да се обърнем към гръцкото въстание, прераснало във война за независимост, е проявата, организирана на 5 април от българското неделно училище „Цар Симеон Велики“ в Дикеа и Орестиада – в непосредствена близост до южната ни граница при Свиленград.

Под ръководството на Диана Кимпарис училището се включва в организираната от Министерството на образованието национална програма „Неразказаните истории на българите (2024-2025)“, насочена към българските училища в чужбина.

Изборът на темата е повече от сполучлив – „Неразказаната история на Хаджи Христо Българин – един от малко известните революционери в България и герой в освободителната война на Гърция“. Отлично организираната презентация се превърна в истинско тържество с български песни и танци, но за всичко това ще стане дума малко по-нататък.

Пред публиката в Орестиада обърнахме внимание на участието и на други българи в гръцката революция, вкл. на пълководците Ангел Гацо, Тасо Каратасо, Марко Бочар, Стайко Стайкопулос и др. Съзнателно поставихме акцент върху българите от Одрин и Одринско, участвали активно във въстанието въпреки отдалечеността на района от неговия център. Това предизвика жив интерес от страна на присъстващите – става дума за родния край на прадедите на поне част от тях.

Във времето на гръцката революция днешните граници не съществуват. При това сегашният град Орестиада (наричан в миналото Нова Орестиада) е създаден през 1923 г. на запад от Марица от бежанците от старата Орестиада, разположена също близо до Одрин, но на източния бряг на реката. Още нещо, в запазените документи личностите са свързвани не с конкретни селища, а със съответния административен център – в случая Одрин (дн. Едирне в Турция). И е напълно възможно някои от героите, за които ще стане дума, да са от „старата Орестиада“.

Преди да преминем към техните съдби нека отбележим фундаменталния принос на акад. Николай Тодоров и проф. Веселин Трайков, издирили и публикували солиден документален материал в издадената от БАН през 1971 г. книга „Българи участници в борбите за освобождението на Гърция (1821-1828)“.

Нека започнем с офицера Алекси хаджи Стану Одринчанин (буквално „Алекси, син на хаджи Станьо“), командир на 50 войници, участник в конницата на Хаджи Христо. В документ, подписан на 30 декември 1829 г. в Навпакт от пълномощника на правителството Августинос Каподистрия (премиер на свободна Гърция през 1831-1832 г.), е отбелязан аванс за неизплатени до онзи момент негови заплати. В друг документ, датиращ от 1831 г., българинът моли за финансова подкрепа.

Причината е следната – за да вземе при себе си децата си, останали в Одрин, Алекси изхарчва всичките си средства и затъва в дългове. Българинът подчертава че помощта му е необходима, за да може да ги изучи. Моли и за държавно жилище, тъй като живее със семейството си „… в една развалина...“ Както изрично се казва в документа, одринският българин е изгубил „… цялото си състояние в борбата за Гърция…“

Димитър Българина от Одрин е подофицер в конницата на Хаджи Христо, но се сражава и под командването на други пълководци, вкл. на Марко Бочар. Раняван е седем пъти, вкл. в гърдите. Одринският българин Димитър Георги Кевеларис е оценяван като „… стар борец в свещената борба…“ Удостоверението му е подписано от ген. Гурас.

Признание от държавата получава и подпоручик Димитър Георги Българина, също раняван няколко пъти, куриер при известния генерал Георгиос Караискакис. Това предполага връзка с Хаджи Христо – генералът българин често действа под командването на Караискакис, вкл. в знаменитата битка при Дервенаки през 1822 г.  Друг българин от Одрин, боец в конницата на Хаджи Христо, раняван няколко пъти, е Киряк Българина.

Интерес буди случаят с Димо Коста Одринчанин, който през 1829 г. служи в гарнизона на Спорадските острови, а преди това е участвал на други места от театъра на бойните действия. За Георги Йован от Одрин се знае, че е бил командир на петима войници, което е отбелязано в документ от 1830 г.

Освен в гръцките земи, българи от Одрин и Одринско участват в събитията в Молдова и Влашко, откъдето през 1821 г. Александър Ипсиланти дава началото на борбата за освобождението на гърците и останалите балкански християни, на първо място на българите. Един от тези българи е Георги Бошняка от Одрин, служил в княжеската гвардия в молдовската столица Яш. Такъв е случаят и с Георги Сърбу, отново от Одрин, също от гвардията на молдовските князе и участник във „Филики Етерия“.

Изключително интересен и показателен за участието на одринските българи в борбата с общия противник е съдбата на Никола Стано. В негово лице срещаме един от най-богатите хора в Одрин, „… притежавал много и големи имоти и доста пари…“  В запазената документация се каза, че Никола е бил собственик на „… три грамадни здания в града Одрин; един голям магазин в Одрин /…/, три чифлика с грамадни размери в околностите на Одрин, в които имаше къщи и складове с пристройки, като кошари за овце, обори за крави и волове, конюшни; мебели и покъщнина от трите здания и магазина му; сребърни и златни прибори; много скъпоценни украшения – диаманти, бисери и други подобни, както и два милиона гроша, намерени в сандъци вътре в магазина му…“

Подобно на други влиятелни българи, Никола се включва във „Филики Етерия“, но през 1821 г. е арестуван и съден от властите, а имотите му са конфискувани. Съдбата му е трагична и се налага неговата съпруга Елена и дъщерите им Мария и Елисавета да търсят спасение в свободна Гърция. Уви, изгубили всичко, близките на Никола живеят в мизерия в Атина, поради което се обръщат към правителството за помощ.

Верността на казаното от тях е потвърдена с официални актове от митрополитите на Атина и Акарнания. Самото прошение е заверено от кмета на гръцката столица Емануил Куцикаридис на 5 май 1862 г.

Нека се върнем към повода за тази статия. Както стана дума, имах удоволствието да присъствам на презентацията на „Неразказаната история на Хаджи Христо Българин“ пред родители, ученици и гости на 5 април 2025 г. в Орестиада.

Заедно с Диана Кимпарис, която е и автор на текста, в презентацията участваха учителките Стефка Страку и Елена Вангелова, както и учениците Теодосия Страку, Михаела Михайлова, Димитриос Сотириадис, Мария Страку, Константинос Арванитидис, Теодора-Маргарита Триандафилу, Кирилка-Павлина Михайлова, Хрисанти Франгуди, Александрос Теодосиу, Андония Карабаглиду, Дафни Цоку, Мария Гаруба и Христо Вангелов. Непременно трябва бъде отбелязана подкрепата за българското неделно училище от страна на Атанас Кимпарис, който има заслугата за неговото откриване и легитимиране пред местните власти.

В публикуваните от акад. Николай Тодоров и проф. Веселин Трайков документи поименно са посочени 730 българи, а в списък, изготвен от руските военни власти, сред хората на Ипсиланти в Молдова са отбелязани още 130 смелчаци от различни градове в Мизия, Тракия и Македония.

Със сигурност общият брой на българските участници в освобождението на Гърция е няколко хиляди, без да броим пострадалите от репресиите на османската власт по време на „Гръцката завера“ в самите български земи.

Всичко това трябва да се знае и помни от днешните гърци, но и от нас, българите. Проявената от предците ни солидарност с хората от южната ни съседка ни обединява повече от всичко. В името на нашето общо бъдеще.

Източник: ТРУД


В категории: Новини , История

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки