Години наред политиците от ДПС мотивират предоставянето на субсидии за тютюн с факта, че те са необходими за обезпечаване изхранването на около 50 хил.
бедни фермери, които нямат алтернатива за заетост. Оказва се обаче, че съществена част от държавната дотация, която тази година е близо 119 млн. лв., се концентрира във фирми, които всъщност дори не са най-големите производители на тютюн.
11 млн. лв. отиват в 20 компании, т.е. 10 на сто от субсидиите са концентрирани в шепа фирми, сочи справка от Министерството на земеделието и храните.
Парадоксалното е, че от тези компании само половината попадат в списъка на 20-те най-големи фирми по приходи в сектора, като такова драстично разминаване има единствено в този селскостопански отрасъл.
Допълнително става ясно, че в най-добре субсидираните фирми има само 280 осигурени лица, което е по-малко от половин процент от всички, заети в сектора. В същото време подадените заявления за субсидиране тази година са над 42 хиляди.
Повече от 15 години държавният бюджет изплаща субсидии на тютюнопроизводителите, а те трябваше да бъдат спрени още с влизането на България в ЕС. Сумите при това нарастват – през 2012 г. общият размер на помощта бе 73 млн. лв. Кабинетът “Орешарски” обаче я увеличи - първо с актуализация на бюджета за 2013 г., а после и чрез залагането на още по-голяма сума в бюджета за тази година. В резултат при последното изплащане на пари за сектора бяха преведени 118,7 млн. лв.