В Свищов пазарлъкът се извършва в циганската махала по схемата „чифте кафе”
Автор: Здравка Христова
Прокуратурата разтвори информационен чадър над ДПС и купуването на гласове във Великотърновско. Един месец Окръжната прокуратура в старопрестолния град упорито и противозаконно мълчи дали срещу общинския лидер на ДПС в Стражица – европейския шампион и световен вицешампион по борба Румен Павлов, който беше втори в листата на ДПС за Четвърти избирателен район Велико Търново, има образувани досъдебни производства.
По Закона за достъп до обществената информация (ЗДОИ) на 2 септември изпратихме питане до окръжния прокурор на Велико Търново Емил Денев дали срещу Павлов се води досъдебно производство, по кой член от Наказателния кодекс е и има ли вече повдигнато обвинение. Зададохме въпросите, базирайки се на полицейска информация за проверки срещу ДПС активиста.
Срокът за отговор по ЗДОИ е 14 календарни дни. Те изминаха и с 8 дни закъснение от прокуратурата върнаха отговор, че информацията касаела трето лице и на Румен Павлов било отправено искане дали е съгласен тя да бъде оповестена, като му е даден срок за това до 30 септември.
Междувременно предизборната кампания започна, изборите минаха, а отговорът на Павлов, който най-вероятно ще е отрицателен, нито се е чул, нито видял.
Нещо повече. Станахме свидетели как информационният прокурорски чадър над ДПС се разтваря още по-широко. В последната седмица преди изборите полиция обискира дома на 12-я в листата на ДПС във Великотърновския избирателен район Илданай Ахмедов от Свищов заради съмнения за купуване на гласове.
В схемата се оказаха замесени председателят на Мюсюлманското настоятелство в Свищов Генчо Конов и един от петимата му синове – Рамафан Аталай. На Конов и Аталай бяха повдигнати обвинения за купуване на гласове.
Но на наш въпрос към районния прокурор на Свищов Калинка Тодорова има ли повдигнати обвинения за купуване на гласове, тя отговори, че получила указания да не дава информация.
Право на това имала говорителката на Окръжната прокуратура във Велико Търново Катя Лещакова. Потърсена за информация, прокурор Лещакова заяви, че има две повдигнати обвинения, но пък нямала право да назовава имената на хората, срещу които са.
В Свищов е публична тайна кой купува гласове и че пазарът се извършва в циганската махала по схемата „чифте кафе", тоест по кафенетата, които са едно до друго.
Илданай Ахмедов, освен кандидат за депутат от ДПС, е шеф на свищовското общинско предприятие „Чистота".
Преди години е бил и заместник-кмет на дунавския град. Днес за него работят около 400 човека, чиито гласове спокойно би могъл да използва.
Не по-малко любопитно е, че работодател на Илданай Ахмедов е кметът на Свищов Станислав Благов, който също е неуспял кандидат-депутат и беше трети в листата на Реформаторския блок. След скандал, Благов беше преместен от първото място в листата на трета позиция.
Тук схемата започва още да се заплита, защото плакат на неуспелия в борбата с преференциите при реформаторите свищовски кмет гордо е окачен на видно място в клуба на шефа на Мюсюлманското настоятелство - Генчо Конов. Може да се окаже, че Конов е играл двойна игра в търговията на гласове.
Името на Генчо Конов беше замесено в грандиозен скандал в началото на април 2010 г., когато даде подслон на скандалните братя Али и Юзеир Юзеирови в Свищов при втория им неуспешен опит да учредят партия „Отоман“ с циганите от крайдунавския град.
След 10 години на непрозрачно управление на парите от вакъфите, както се говори сред мюсюлманите в Свищов, Генчо Конов все пак през 2012 г. остана председател на Мюсюлманското настоятелство.
5000 мюсюлмани, 1800 от които активно гласуващи и борба за техния глас. Това е само в малкото крайдунавско градче. Където кметът Станислав Благов успя да спечели 2751 лични преференции, а ДПС се нареди на четвърто място.
ЗА МИЛИОНИ НЯМА ЗАКОНИ ,А КОКОШКА НЯМА ПРОШКА.ПРЕСТЪПНИЦИТЕ СЕ ПОДИГРАВАТ С ИНСТИТУЦИИТЕ .ТОВА ГО ЕЯМАШЕ ПРЕДИ 1944.ПРЕСТПНИЦИТЕ СЕ СТРАЗУВАХА ОТ СТРАЖАРЯ И СЪДИЯТА И ПРОКУРОРА.