Мюсюлманското изповедание обжалва пред Апелативния съд в Пловдив решението за собствеността върху сградата на Историческия музей в Кърджали,
Автор: Гергана Костова
след като още на 16 юни т.г. излезе решението на окръжните магистрати, с което искът им за земята и сградата на музея бе отхвърлен като неоснователен.
В началото на седмицата областният управител Бисер Николов депозира писмен отговор по въззивната жалба на Главното мюфтийство. В него той излага аргументи за нейната неоснователност, както и за необходимостта решението на Окръжния съд в Кърджали да бъде оставено в сила, съобщиха от администрацията.
Заседанията в Съдебната палата бяха придружавани с протести, градът беше блокиран от полиция и жандармерия заради евентуални безредици, зданието беше отцепвано с метални заграждения и поставяно под засилената охрана на кордон от униформени, а до него нямаше достъп с автомобили.
Казусът по реститутските претенции на Мюсюлманското вероизповедание в София бе решен в полза на държавата, представлявана от областния управител на Кърджали. Съдията-докладчик по делото Веселина Кашикова заяви тогава, че няма и минимално съмнение в решението си.
Общо 4 бяха съдебните заседания в Кърджали по казуса за собствеността на музейната сграда и терена, върху който е построена тя. Мюфтийството настоява, че музеят в Кърджали е построен върху вакъфски имот. Експертният съвет на НИПК с протокол от 5 март 2004 г. обаче определя Регионалния исторически музей в категория „с национално значение за архитектурно-строителен паметник на културата“. Предоставянето на правата на музейната управа за управление на собствеността е с акт от 16 декември 2008 г.
Директорът на музея Даниела Коджаманова заяви, че сега е необходимо обществеността да запази спокойствие. Тя се е консултирала с юристи, които са подчертали, че мотивите в решението на окръжния съдия Веселина Кашикова, докладчик по делото, са много сериозни и е възможно да не се стигне до ревизия. Мюсюлманите имаха претенции за връщане на собствеността им и върху терена, на който е изградена т.нар. спортна площадка „Арена Спартак“. След постигнато споразумение между Главното мюфтийство и общината в Кърджали обаче искът им беше оттеглен.
Повече от очевадно е, че мюсюлманите упорстват да сложат ръка на уникални имоти, в които българската държава е инвестирала огромни средства, а местните жители са участвали с дарения и доброволен труд. Случайно или преднамерено, председателят на Висшия съвет на мюсюлманите в България Шабанали Ахмед бе трети в листата на ДПС в Кърджали и вече е депутат. Той подари картина, изобразяваща уникалната музейна сграда, на турския вицепремиер Бекир Боздаг, който пристигна на обиколка в България и огледа вакъфските имоти.