Еманацията на милионното българско население от Егейска Македония след злополучния Ньойски договор се преселва в шепата земя, отредена от Великите сили
Автор: Никола Филипов
за страна на българите. Неслучайно повечето управници на България са преселници или потомци на бежанци от Македония.
Един от тези преселници, който завършва гимназиалното си образование в моя прекрасен Асеновград, спасява човечеството от една от най-коварните болести – детския паралич.
През 1959 г. гръмва новината, че български учен е открил ефикасно лекарство срещу разрастващата се епидемия от детски паралич, наречено нивалин. Името му е Димитър Пасков.
Като ученици проведохме акция за събиране на кокичета. Помня, че от района около манастира „Свети Кирик“ и Аязмото напълнихме няколко чувала. Просто невероятно, не знам дали и сега могат да се наберат толкова…
„Наш човек е, преселник от Горно Броди – прокоментира баща ми, когато по радиото съобщаваха биографичните данни на откривателя. – И сме набори, може да сме учили заедно, щом е завършил в Асеновград“.
Димитър Спасов Пасков е роден на 18 октомври 1914 г. в българското по онова време село Горно Броди, Серско. През 1934 г. завършва средно образование в Асеновградската гимназия, а в периода 1934 – 1940 г. - Медицинския факултет в София – специалност „Вътрешни болести”. До 1943 г. работи като лекар в селата Бяга и Козарско, след което е околийски лекар в Пещера, където живее със семейството си до 1945 г.
По време на войната Пасков е мобилизиран и изпратен на фронта във Вардарска Македония. Участвал е в Отечествената война и получава два ордена „За храброст”.
От януари 1945 г. е назначен за асистент в Медицинския факултет в София.
Медицината е негово призвание и през 1947-1949 г. специализира в Ленинград, където защитава аспирантура. След завръщането си в България става доцент в катедрата по фармакология.
През 1959 г., след като е открил лекарството „Нивалин“, Пасков успешно защитава докторат, а през 1961 г. става и професор. Две години по-късно вече ръководи катедрата по фармакология при Висшия медицински институт в София, която оглавява до пенсионирането си през 1977 г.
Д-р Пасков екстрахира лечебната съставка от листата и цветовете на блатното кокиче. Изолирана в чист вид, тази съставка получава името „нивалин“. Откритието на свойствата на кокичето става случайно, както са ставали повечето научни открития.
Момиче, болно и лежащо на легло от детски паралич, случайно изпило водата от чашката с кокичета, която родителите му оставили на масичката до нея. Доктор Пасков разбрал за случката, а след това с учудване забелязал подобрение на състоянието на девойчето. Направил опити с екстракти от кокичета и с други болни и резултатите били налице.
Нивалинът е най-известният в страната и в чужбина оригинален български препарат.
Той намира приложение в неврологията при лечението на полиомиелита и показва изключително добри резултати – рязко подобрение на двигателните функции на парализираните. Днес препаратът се прилага успешно по цял свят в различни области на медицината: в анестезиологията; в хирургията; дори в психиатрията за лечение на олигофрения...
На основата на това първо българско оригинално лекарство са разработени след това и други препарати. Името на лекаря откривател - професор д-р Димитър Пасков, се свързва с над 20 изобретения и оригинални лекарствени форми.
През 1961 г. професор д-р Димитър Пасков получава международната награда за наука „Оскар“. Умира на 24 април 1986 г.
Стогодишнината от рождението на откривателя на това вълшебно лекарство е добър повод да си спомним за него с благодарност!
Патриотичен календар
24 октомври 1912 г. — Лозенградската операция завършва с победа за България
25 октомври 1859 г. — Княз Никола Богориди поставя в Цариград основния камък на Желязната църква
25 октомври 1878 г. — В Сливен е учредено първото в България дружество на Червения кръст (националната организация е създадена през 1885 г.)
26 октомври 1185 г. — Избухва въстанието на Асен и Петър
26 октомври 1989 г. — Народната милиция разгонва със сила активистите на Независимо сдружение „Екогласност“, които в градинката пред ресторант „Кристал" в центъра на София събират подписи срещу проекта на водностопанския комплекс Рила-Места
28 октомври 1912 г. —Начало на Люлебургазко-Бунархисарската операция
29 октомври 1912 г. — Български самолет бомбардира старата гара Караагач на Одрин, която е първият бомбардиран обект със стратегическа цел в историята
29 октомври 1395 г. —Умира българският цар Иван Шишман