Предлагаме на Китай износ на вино, плодове и зеленчуци
11 Ноември 2014, Вторник
Аграрният отрасъл у нас формира около 5% от брутната добавена стойност, създадена в икономиката на страната, като инвестициите в българското земеделие
се увеличават двукратно след присъединяването на страната към ЕС. Това заяви министърът на земеделието и храните Васил Грудев по време на участието си в Деветия форум за агротърговия и икономическо сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа в Букурещ.
Министър Грудев допълни, че износът и салдото при търговията с български селскостопански стоки отбелязват стабилен ръст, при традиционно положително външнотърговско салдо.Стокообменът с аграрни стоки представлява около 13% от общия на България, като износът е около 17%, а вносът – около 10 на сто. През последните четири години водещ в стойностно изражение е износът за Китай на български пресни плодове, вина, храни за животни, маслодайни култури, преработени плодове и зеленчуци и меса, като този износ бележи устойчива тенденция на увеличение.
Българското земеделие има потенциала да задоволи засилващия се интерес на Китай към разширяване на вноса на български земеделски и хранителни продукти, особено що се отнася до българските вина, млечните продукти, розовото масло, пчелните продукти и др., увери министър Грудев.
Той и китайският му колега Хан Чанфу подписаха Меморандум за разбирателство между двете министерства за създаване на Асоциация за насърчаване на сътрудничеството в селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Срещата между двамата беше първата на ниво министри на земеделието на България и Китай през последните 10 години. Асоциацията е в рамките на инициативата за сътрудничество между Китай и страните от ЦИЕ във формат 16+1.
Министър Хан Чанфу допълни, че китайски компании имат интерес от инвестиции в земеделието в България, а също така и в машиностроителния сектор в тази област. Асоциацията ще бъде ситуирана в МЗХ. Тя ще представлява платформа за насърчаване и улесняване на бизнес контактите между компаниите в 17-те страни.