В Индия много популярно е растението, известно с местното си название „излъжи стомаха“. Иначе се нарича калир канда. Твърди се, че ако се изядат едно-две листенца от него, човек ще чувства ситост в течение на цяла седмица, макар листата му да не съдържат никакви ценни питателни вещества. Освен това се смята, че хранителните влакна в тях способстват за извеждането от организма на вредните продукти от метаболизма, увеличавайки успоредно с това жизнеността на полезните бифидо- и лактобактерии.
На фармацевтите отдавна са известни тези чудодейни свойства на удивителното растение и са разработили таблетки от него, които се препоръчват на хора с наднормено тегло.
Боровете и елхите стерилизират въздуха
Един хектар борова или елхова гора е способен за едно денонощие да отдели в атмосферата около 5 кг фитонциди, унищожавайки многобройни микроорганизми, изпълващи въздуха. Затова е установено, че в лесовете с растящи в тях млади иглолистни дървета, независимо от географската ширина и близостта им до населени пунктове, в сравнение с другите зелени зони въздухът е практически стерилен и съдържа едва около 200-300 бактерии на кубичен метър.
Борба за оцеляване
Тригодишен научен труд на биолозите от Университета в Торино показва, че някои от растенията – като баклата, царевицата и др. - могат да „осъзнават“ заплахата за живота им. Улавяйки слюнките на гъсениците, попадащи в организма на растението, то започва да отделя летливо вещество, сходно с аромата на лавандулата, за да привлече осите. Хвъркатите насекоми го защитават като ожилват гъсениците и снасят в тялото им яйцата си, което води до гибелта на пълзящите твари.