В сравнение с доиндустриалния период от началото на XIX в. температурата на Земята се е повишила с 0,8 градуса по Целзий. Това е изводът на експерти от Световната банка
от Потсдамския университет. Темповете на т. нар. глобално затопляне надхвърлят предишните прогнози, че повишението на температурите с 1,5 градуса в близките 15 години е вече неизбежно. Ако не се предприемат решителни мерки, то в средата на столетието ще стане по-топло с 2 градуса, а в края на века – с 4 градуса.
Последствията ще бъдат катастрофални, обобщава Световната банка. В случай на повишаване на температурите с 4 градуса реколтата от соя в Латинска Америка ще намалее със 70 %, а на пшеницата – с 50 %. Карибският басейн пък ще изгуби половината от сегашните си рибни ресурси.
Една трета от населението на Близкия Изток и Северна Африка се занимава със селско стопанство. Прогнозите сочат, че при затопляне с 3 градуса плодородието там ще се намали с 60 %, следствие на което храната драстично ще поскъпне и това ще провокира възникването на геополитически конфликти. Повишението на нивото на световния океан ще увеличи риска от наводнения, последиците от които ще костват повече от 50 милиарда долара годишно.
Учените предупреждават, че в тази ситуация ще се увеличат и горските пожари, като поне 50-60 дни в годината ще бъдат пожароопасни при нарастване на температурата с 3 градуса.