100 дървета ще паднат в жертва заради пробива „Токуда“
Кръстовищата, на които ще се увеличат задръстванията след изпълнението на проекта (в червено е маркирана новата отсечка)
04 Декември 2014, Четвъртък
Столична община е издала разрешение № Б-116 от 7 ноември т.г. за започване на строителни работи в м. Погребите в София.
Четирилентовият булевард ще премине и върху терените на околовръстната железница на София, независимо че се водят дела срещу прехвърлянето им от държавата на общината (т. е. терените още не са общинска собственост).
Георги Статков от Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт коментира: „За нас този пробив е върхът на абсурдите на гл. арх. на София Петър Диков. Първо – заради пробива ще бъдат отсечени минимум 100 дървета от парк „Борисова градина”; Второ – този пробив няма да реши проблемите със задръстването, защото ще го прехвърли на следващото кръстовище, а именно МОЛ „Парадайс” (Столична община предвижда изграждането на етажно кръстовище и там), което според експертите ще индуцира допълнителен автомобилен трафик.
Това е открито погазване на принципите на ЕС за създаването на устойчива градска мобилност, намаляването на ползването на индивидуален автомобилен транспорт и насърчаването на ходенето пеша и ползването на велосипед. На проекта не е показано как ще се извършва пешеходното и велосипедно движение, независимо че алеята в Борисовата градина се ползва за лесен достъп до/от южната част на града от „Младост“, „Дианабад“ и други квартали и комплекси.
Трето – най-вероятно ще бъде закрито сегашното колело на витошките автобуси (64, 122, 93, 66 и др.) и това ще доведе до още по-затруднен и забавен достъп до Витоша за гражданите, искащи да ползват обществен транспорт, което, от своя страна, ще насърчи още повече ползването на автомобили. Четвърто – пътят ще премине през терените на демонтираната през 2011 г. околовръстна жп линия на София, въпреки че в цяла Европа в момента се наблюдава бум на изграждането, възстановяването и разширението на мрежата градските железници (S-Bahn) като начин за справяне с автомобилния трафик, инцидентите и замърсяването. Това става в Лондон, Виена, Брюксел, Будапеща, Берлин, Франкфурт и т.н.
От Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт вече 3 години изпращаме писма, предложения, становища и коментираме темата на обществени обсъждания, но от страна на общината срещаме единствено подигравки или мълчание.
Нашите идеи са свързани и с повече и с по-малък интервал обществен транспорт за кварталите от „Витошката яка” – Бистрица, Симеоново, Драгалевци, Бояна. В момента автобусите (64 и 98) дори в час пик са през 20 минути, което насърчава гражданите да ползват личен автомобил. Да не говорим за останалите, където интервалът достига до 1 час (автобус 63 да речем).”
Граждани от района споделят, че всички терени от страната на Зоопарка, които са предвидени за застрояване с 6-8 етажни блокове, са изкупени от една и съща фирма, а имотите от страната на болница „Токуда” са собственост на бивш кмет на София от началото на 90-те години.
Гражданска инициатива
за обществен и релсов транспорт
Безумието на г-н Петър Диков да направи "мост" при Семинарията демонстрира за пореден път, че проблемите с трафика няма как да бъдат решени без да има един интегриран подход към предоставянето на транспортни услуги в София. Ако човек си направи труда да мине през "моста" ще забележи, че отклоняващите се в посока семинарията коли се точат със стотици метри преди светофара на кръстовището. Същото се случва и с колите, които попадат в тапа на кръстовището на Черни Връх, само няколко метра по-надолу. За съжаление, хората, които са правили чертежите на метро линиите са или били пияни или нищо не разбират от градско устройство. Още повече, че транспортната инфраструктура трябва да се прави от урабанисти специалисти, а не от архитекти, на които задачата е да си правят визуализациите на постройките. Да не говорим, че колкото и да се строят допълнителни шосета, това ще накара хората, имайки предвид манталитета на българина, да ползват личните си автомобили, а не да се ориентират към по-нормален вид транспорт - като метрото например. Т.е. това, което прави г-н Диков е да създава реални условия, които ще принудят хората да ползват коли, да тровят градската среда и да замърсяват.