Причинителят на заразата се запазва в почвата до 18 години
Рак по картофите е засечен в ниви в община Доспат. Засегнати са насаждения в землището на село Барутин, които са поставени под карантина за срок от 10 г. Това съобщиха от Областната дирекция по безопасност на храните в Смолян.
Със заповед на директора д-р Сава Бозуков в тези площи се забранява засаждането и отглеждането на картофи, домати, разсади и посадъчен материал за целия период на карантина. Забраната се отнася за седем ниви с обща площ 10,1 дка в пет местности в района на с. Барутин, уточниха от клона на БАБХ.
Подобен проблем в селото е регистриран и през миналата година, но само в една местност. Новите положителни проби от почви показват, че разпространението на заразата е засегнало и други райони.
В земите, поставени под карантина, ще бъде ограничено преминаването на домашни животни и придвижването на земеделска техника, тъй като по този начин се пренася гъбата, причиняваща заразата.
Картофите от тазгодишната реколта, произведени в местата под карантина, не могат да се използват за посадъчен материал, нито да напускат пределите на с. Барутин, се посочва в заповедта. От Областната дирекция по безопасност на храните в Смолян продължават изследванията на проби от ниви в района на Барутин.
Първите случаи на рак по картофите в област Смолян бяха открити през 2011 г. в шест села в община Смолян - Подвис, Търън, Лъка, Градът, Виево и Ряка. През 2012 г. бе докладвано, че в още 12 населени места в същата област има находища на заразата.
През април тази година Тодорка Паунова, началник-отдел „Растителна защита“ към Агенцията по безопасност на храните в Смолян, съобщи, че болестта е пренесена от Турция и Гърция чрез наши гурбетчии. Пак тази пролет бе установено и новото находище в доспатското село Барутин. По нейните думи общо в Смолянско са заразени 70 имота с обща площ 48 дка.
За тях също бе наложена карантина за период от 10 години.Заболяването рак по картофите за пръв път е засечено в Австро-Унгария през миналия век. С разширяването на търговските връзки след Първата световна война то се разпространява в Европа, Азия и Америка. Поразява картофи, домати и другите растения от същото семейство, като беладона, физалис, куче грозде и др.
Причинител на болестта е гъбата Synchytrium endobioticum.
Тя поразява всички части на картофеното растение, без корените. По клубените се образуват едри месести тумори с различна големина и неправилна форма. Гъбата презимува в почвата и напролет отново се разпространява по растенията. Може да се запази в земята в продължение на 15 до 18 години.Ракът по картофите се развива в райони с умерен климат, прохладно и влажно лято. Гъбата, която го причинява, се пренася и чрез заразена почва, полепнала по клубените на картофите, от хората чрез обувките им, от краката на добитъка, от селскостопанската техника. Може да се разпространи с поливната и дъждовната вода, оборския тор и др.
При хранене на животните със заразени картофи зимуващите спори преминават през храносмилателната им система, без да бъдат повредени, и запазват своята жизнеспособност 10 години. Болните картофи обаче не са опасни за хората.