От музея в Котел беше откраднато ценно копие на „Рибния буквар“
15 Януари 2015, Четвъртък
От 2008 г. до 17 декември 2014 г. работих като уредник в Исторически музей-Котел в обект „Кьорпеева къща“, ситуирана в историко-архитектурен резерват „Галата“.
Това е една уникална къща, построена през 1872 г. от тетевенски майстори само от дърво. В нея има около 2400 движими културни ценности, представляващи културното наследство на Котел по време на Българското Възраждане. Тази къща е предпочитан обект на посещения през цялата година от български и чуждестранни туристи, желаещи да видят бита и живота на котленци.
По време на работата ми в обекта, неколкократно съм сигнализирал, че условията на труд не са здравословни и че трябва да се предприемат превантивни мерки за предотвратяване на болести, заболявания и зарази. В обекта няма вода, тоалетната е в безобразно състояние и представлява източник на неприятни миризми и зловония. Липсата на вода създава предпоставки за лоша хигиена и появата на гризачи. През есенно-зимния период се отоплява само една канцелария с печка на твърдо гориво и температурата в стаята не достига повече от 15 градуса. Канцеларията е малка, в нея се налага да работят 3-4 души и обемът й не позволява спокойна обстановка. Това противоречи на всички здравни и санитарни изисквания.
От директора много често се изисква да се извършват проверки и инвентаризация по фонда от движими културни ценности точно в зимния период, и то при температури около 0-10 градуса, което е тормоз за работещите. Говорено е с него, сигнализирано му е, писано е до общинското ръководство, но никой нищо не предприема. Това е една от основните причини, поради които и аз бях освободен от работа с дисциплинарно уволнение.
На 17 декември 2014 г. около 9 ч. на работното ми място в експозиция „Кьорпеева къща“ пристигнаха група колеги, представящи се като „Комисия за инвентаризация“, водени от директора на музея Пламен Мерджанов, като ми бе представена заповед за дисциплинарно уволнение с някакви измислени и манипулирани доводи за нарушения.
Беше ми оказан вербален натиск от директора. Аз отказах да подпиша заповедите с мотива, че не съм съгласен. Председателят на т. нар. „комисия“ Атанаска Марулева не можеше да даде никакво смислено обяснение. Предния ден тя бе пристигнала от Англия, където работи по време на отпуск, и има интерес да участва, за да излезе в нов отпуск.
Директорът Мерджанов говори за някакви служебни инвентаризации, за които Наредбата за условията на работното място, като температура, влажност и микроклимат, в този момент и в този сезон не позволява да се извършват. Аз на следващия ден предадох ключовете на музея на счетоводителя Станислав Стойков. Имам информация, че инвентаризацията по приемането и предаването е започнала в присъствието на служебно лице от Община Котел.
Всичко се прави с корист под диктата на директора Мерджанов. Това е една вредна и порочна практика на управление в музея, чиито резултати бяха случаите около „Рибния буквар“ и инцидентът със сърцето на д-р Петър Берон.