Спиране на ваксинацията срещу син език поиска испанска фирма
10 Март 2015, Вторник
Спиране на процедурата по ваксинация на животните срещу син език е поискала с жалба до Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) испанската компания CZ Veterinaria S.A.
Мотивите са, че в проведената от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) процедура за избор на доставчик има нарушения в разпоредбите на Закона за обществените поръчки, а направеното без обявление договаряне е незаконно. Процедурата бе обявена на 16 февруари, а само ден по-късно БАБХ съобщи, че вече е подписан договор за внос на ваксината от френска компания производител. Това е Merial S. A. S., която обаче няма лиценз за производство на имунизационен серум срещу серотип 4 по овце и говеда.
Дори с писмо от 21 октомври м. г. сама предупреждава българските власти, че техният бивалентен препарат не отговаря на нуждите на страната ни, тъй като е ефективен само срещу серотипове 2 и 4 и е предназначен за дребни преживни животни, се посочва в жалбата на CZ Veterinaria S.A.Намеренията на френския производител са да адаптира тази ваксина и да я превърне в моновалентна, приложима и при овце, и при говеда. Засега обаче серумът няма регистрационно досие, нито лиценз и разрешително за употреба, сочи проверка в Европейската лекарствена агенция.
Така според жалбоподателите е нарушена разпоредбата на чл. 276 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност, който гласи, че в България се внасят само лицензирани за употреба продукти.CZ Veterinaria S.A. засега единствена на територията на Европейския съюз има лиценз за производство на моновалентна инаиктивирана ваксина срещу серотип 4 за овце и говеда. Продуктът се нарича Bluevac-4 и е одобрен от Генералната дирекция по здравето и хранителната сигурност SANCO към Европейската комисия. Определен е и за единствен за борба със син език в Програмата за надзор и ерадикация на заболяването в България.
Продуктът на Merial S. A. S. е прилаган успешно в Сардиния и Корсика, където е засечено наличие на двата покрити от него серотипа. В България обаче той е неприложим, тъй като имунизацията срещу щамове, които не причиняват заболяване, е строго забранена.
Възложителят е трябвало да прецени, че предложената ваксина не отговаря на условията, посочва в жалбата си CZ Veterinaria S.A. и настоява да се отмени решението за избор на доставчик.
Плановете на БАБХ са ваксинацията да започне още този месец. Внесената в КЗК жалба обаче в най-добрия случай ще забави старта на кампанията, а е възможно и комисията да постанови спирането на процедурата. Ако държавата наруши закона, като разреши употребата на нелицензирана ваксина, ни чакат наказателни санкции от SANCO и тригодишна забрана за движение на животни, включително и мораториум върху износа, смятат от бранша.
По данни на ветеринари на много места на страната и сега умират животни от болестта син език. Това става в районите на Елин Пелин, Етрополе, Казанлък, Сандански, във Врачанско, Кърджалийско. Според официалната статистика на БАБХ, през миналата година от заразата са умрели 235 говеда, 110 кози и 18 194 овце.
България трябва час по-скоро да излезе от този ЕвроГейски съюз. Процедури, обжалвания, директиви от Брюксел, през това време нещата стават непоправи.
Помня като дете през 1979 година, една лятна ваканция бях на село и се дочу, че в окръга ( Врачански ) имало случаи на син език. След два дена вече започна ваксинацията - първо във фермата на ТКЗС, а после и личните животни на хората по къщите.