Бадемите и ранните кайсии, които цъфнаха преди десетина дни, са измръзнали заради тежкия снеговалеж, каза проф. Аргир Живондов от Овощарския институт в Пловдив.
Пораженията върху раноцъфтящите овошки са не само в Северна България, но и в Пловдивско, уточни той.
Някои стопани се оплакват от измръзване и на зелените салати, засадени през есента. По принцип марулите, лукът, чесънът и спанакът са студоустойчиви, но ако са отоплявани за форсиран растеж, те се изнежват и измръзвания са възможни, обясни проф. Живондов.
По думите на специалистите опасност за по-късноцъфтящите овошки няма. "Не е започнал масов цъфтеж, а температурите са положителни", е на мнение директорът на Селскостопанската академия проф. Христо Бозуков.
По време на фазата на дълбок покой плодните пъпки на бадема, кайсиите и прасковите издържат до минус 24 градуса, а ако застудяването е краткотрайно - и до по-ниски температури. До минус 30 градуса издържат сливите, ябълките, вишните и касисът. Останалите видове трайни насаждения са устойчиви до температури около минус 25 - 27 градуса. По-чести измръзвания се наблюдават, когато е имало период на необичайно затопляне, а след това е следвало рязко падане на температурите и продължителни студове, обясниха агрономи.
Валежите от сняг в края на зимата са от полза за трайните насаждения, защото в двуметровия почвен слой се получава влагозапасяване, обясни агрономът Красимир Кумчев, който отглежда стотици декари с различни видове овошки и зеленчуци в Пловдивско. При това положение ще поливаме дръвчетата чак през май, а не в края на март, както е обичайно в условия на суша, обясни той.
Това ще направи отглеждането им по-рентабилно за стопаните. Фермерът обаче предупреди, че заради влажната почва ще се забави засаждането на ранните картофи и зелените салати на полето.